Polskie Radio
Section05

KULTURA

Nieoczywista historia niezwykłego muzeum, które od 200 lat nie ma swojej siedziby

Otwarcie wystawy "Historia nie/oczywista – 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich" stanowi punkt kulminacyjny jubileuszu, który Ossolineum i muzeum świętowały w miniony weekend. Na potrzeby ekspozycji Salę pod Kopułą instytutu zaaranżowali m.in. znani wrocławscy artyści: Olaf Brzeski i Paweł Baśnik.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa kolekcja Lwów Justyna Grabarz Trójka

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Chiny

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska dziennikarze dziennikarstwo muzyka współczesna Aldona Łaniewska-Wołłk nagroda Dwójka kompozytor awangarda muzyka nowa Związek Kompozytorów Polskich

Oscary 2024. "Strefa interesów" – oscarowa przestroga dla współczesnego świata

– To jest bardzo współczesny film, który mówi nie tylko o Holokauście. To jest lustro postawione przed nami, żebyśmy się przyjrzeli sobie i temu, co jest w nas – mówi producentka Ewa Puszczyńska. Kręcona w Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau i jego bezpośrednim sąsiedztwie "Strefa interesów" zdobyła Oscary w dwóch kategoriach: "Najlepszy film międzynarodowy" i "Najlepszy dźwięk".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Radosław Nałęcz Ryszard Jaźwiński Łukasz Żal Ewa Puszczyńska FILM

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary

Oscary 2024. Dzisiaj w nocy wyjątkowa gala. Do kogo trafią statuetki?

W nocy z 10 na 11 marca - o północy czasu obowiązującego w Polsce - w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów, dorocznych wyróżnień filmowych przyznawanych przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oscary 2024 mają polskie akcenty, ale zabrakło kandydata naszego kraju do najważniejszych nagród.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka kino FILM Oscary 2024

Agata Młynarska o Wojciechu Młynarskim: jako podmiot liryczny stawał się kobietą

Wojciech Młynarski – ceniony autor piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, scenarzysta i reżyser teatralny. Jego teksty bawiły całe pokolenia. W audycji "W antrakcie" o historię tekstów poety zapytaliśmy Joannę Kurowską, Katarzynę Żak i córkę artysty, Agatę Młynarską. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Katarzyna Żak Agata Młynarska joanna kurowska Wojciech Młynarski Trójka

PR24 Fenomen filmu "Diuna". Krytyk filmowy: zostanie z nami i zapisze się w historii kina

- To jest film na miarę "Ojca chrzestnego" lub "Gwiezdnych wojen", zostanie z nami i zapisze się w historii kina. Zresztą "Gwiezdne wojny" są plagiatem "Diuny". George Lucas przerobił "Diunę" na własny świat: mały chłopiec na pustynnej planecie, który ma być zbawcą galaktyki. Do tego zły imperator, który próbuje go wykończyć. Podobno nawet Frank Herbert zastanawiał się, czy nie złożyć pozwu przeciwko Lucasowi - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Diuna FILM kino

25. Festiwal "Nowa Tradycja". "Dziś to jest zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku"

- W poniedziałek rozpoczęliśmy nabór do tegorocznej odsłony Konkursu Muzyki Folkowej. Na przestrzeni 25 lat na pewno dużo się zmieniło. Myślę, że dziś jest to zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku, kiedy rozpoczynaliśmy jego tworzenie - mówiła w Dwójce Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka Konkursu Muzyki Folkowej na zbliżającym się Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Konkurs Muzyki Folkowej folk folklor tradycja Hanna Szczęśniak Jakub Jamrozek MUZYKA Dwójka

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino Polskie Radio 24 Holokaust Diuna

Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów

Na ekrany polskich kin wszedł film "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Luźna ekranizacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem uzyskała pięć nominacji  do Oscara i jest mocnym kandydatem do statuetki w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Co równie ważne, jest to koprodukcja brytyjsko-polsko-amerykańska, a nasza strona miała duży wkład w jej realizację: m.in. autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Orły 2024 kino film polski Oscary 2024 Łukasz Żal FILM Marcin Koszałka

Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor jubileusz wystawa Dwójka Kraków Justyna Nowicka Cricoteka Jerzy Bereś