Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Batalie, bitwy i potyczki zmieniały bieg historii naszego kraju. Były zapisem triumfów i wielkich klęsk. Walczyliśmy na terenie Polski i poza nią, w bitwach ratujących Europę (pod Wiedniem czy Monte Cassino), a w czasach zaborów, ubrani w obce mundury, pod obcym sztandarem. Warto przypomnieć dzieje oręża polskiego i wybitnych wodzów różnych epok, którzy zapisali się w historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem historia Polski

"Wyrazisty symbol monarchii". Prof. Kraszewski o bazylice św. Dionizego w Saint-Denis

Opactwo i bazylika św. Dionizego w podparyskim Saint-Denis to jeden z najważniejszych zabytków Europy. W gotyckiej świątyni znajdują się częściowo puste grobowce władców, które tworzą kamienną opowieść o dziejach Francji, jej chwale i upadku. To również wyjątkowy pomnik historii, który cudem ocalał po grabieży w czasach rewolucji francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rewolucja Francuska

Historyczne początki święta Bożego Ciała

Dziś uroczystość Bożego Ciała ustanowiona przez papieża Urbana IV. Po raz pierwszy obchodzono ją w Liège, w roku 1246. W Polsce święto zostało wprowadzone przez biskupa Nankera. W procesji uczestniczył król i dostojnicy państwowi. W czasach rozbiorów udział w procesjach był manifestacją przynależności narodowej, zaś po II wojnie światowej władze wielokrotnie wydawały zakaz urządzania procesji.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Janusz Odziemkowski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  beskidy parki narodowe środowisko klimat Karpaty

Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
Zobacz więcej na temat:  migrena zdrowie medycyna neurologia ból głowy przyroda pająki infografika