Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Historyczne początki święta Bożego Ciała

Dziś uroczystość Bożego Ciała ustanowiona przez papieża Urbana IV. Po raz pierwszy obchodzono ją w Liège, w roku 1246. W Polsce święto zostało wprowadzone przez biskupa Nankera. W procesji uczestniczył król i dostojnicy państwowi. W czasach rozbiorów udział w procesjach był manifestacją przynależności narodowej, zaś po II wojnie światowej władze wielokrotnie wydawały zakaz urządzania procesji.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Janusz Odziemkowski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  beskidy parki narodowe środowisko klimat Karpaty

Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
Zobacz więcej na temat:  migrena zdrowie medycyna neurologia ból głowy przyroda pająki infografika

Wilno - miejsce ważne dla polskiej pamięci

W audycji "Po drugiej stronie lustra" wybraliśmy się w historyczną podróż na Litwę. Przywołaliśmy wspólną historię pieczętowaną licznymi politycznymi uniami oraz miejsca ważne dla polskiej pamięci historycznej, jak Ostra Brama czy Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Przypomnieliśmy również polskich uczonych, artystów, którzy w okresie międzywojennym tworzyli wileńskie środowiska intelektualne.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa

Władysław Jagiełło i cztery królowe

Na polskim tronie podczas rządów króla Władysława Jagiełły zasiadały cztery królowe. Mariaże króla wpływały na historię Polski, a kolejne żony kształtowały charakter wawelskiego dworu i uczestniczyły w podejmowaniu decyzji politycznych. Monarcha ożenił się z Jadwigą Andegaweńską, późniejszą świętą Kościoła katolickiego, trzykrotnie owdowiał, by ostatecznie poślubić księżniczkę Zofię Holszańską. Zgodnie z przekazem kronikarza Jana Długosza Władysław nie miał łatwego charakteru, ale jednocześnie był człowiekiem szczodrym i pobożnym.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło Jadwiga Andegaweńska historia Polski