Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Wilno - miejsce ważne dla polskiej pamięci

W audycji "Po drugiej stronie lustra" wybraliśmy się w historyczną podróż na Litwę. Przywołaliśmy wspólną historię pieczętowaną licznymi politycznymi uniami oraz miejsca ważne dla polskiej pamięci historycznej, jak Ostra Brama czy Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Przypomnieliśmy również polskich uczonych, artystów, którzy w okresie międzywojennym tworzyli wileńskie środowiska intelektualne.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa

Władysław Jagiełło i cztery królowe

Na polskim tronie podczas rządów króla Władysława Jagiełły zasiadały cztery królowe. Mariaże króla wpływały na historię Polski, a kolejne żony kształtowały charakter wawelskiego dworu i uczestniczyły w podejmowaniu decyzji politycznych. Monarcha ożenił się z Jadwigą Andegaweńską, późniejszą świętą Kościoła katolickiego, trzykrotnie owdowiał, by ostatecznie poślubić księżniczkę Zofię Holszańską. Zgodnie z przekazem kronikarza Jana Długosza Władysław nie miał łatwego charakteru, ale jednocześnie był człowiekiem szczodrym i pobożnym.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło Jadwiga Andegaweńska historia Polski

Cukrzyca typu 1. "Ta choroba dotyka kraje wysoko cywilizowane"

Cukrzyca insulinozależna, a właściwie cukrzyca typu 1, to choroba przewlekła, którą najczęściej diagnozuje się u dzieci oraz młodzieży między 10. a 14. rokiem życia. - W ciągu ostatnich 25 lat aż czterokrotnie wzrosła zapadalność na tę chorobę w Polsce - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie cukrzyca choroba

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne