Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Giedymin. Kim był twórca potęgi Litwy?

To za czasów Giedymina - świętujące w tym roku 700-lecie - Wilno stało się stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego, a terytorium państwa zwiększyło się o ponad połowę. - We współczesnej pamięci historycznej na Litwie jest to najważniejszy władca obok Mendoga i Witolda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Frejlich, kierownik Działu Badań w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wielkie Księstwo Litewskie

Katastrofa Titana. Ekspert: "Gdy pojawia się słabość konstrukcji, wszystko może runąć"

- Na ogół takie statki są zbudowane w kształcie kuli, taka sfera, wykonana z tytanu, jest niesłychanie odporna. Natomiast pan Rush przeciął tę sferę na pół i pomiędzy te półkule wstawił walec po to, żeby zmieścili się tam pasażerowie, z których każdy zapłaci ćwierć miliona dolarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Jamkowski, podróżnik, nurek, fotograf, wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  archeologia mumie Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Nagroda im. Benedykta Polaka. Poznaliśmy nazwiska tegorocznych laureatów

Nagroda imienia Benedykta Polaka - polskiego franciszkanina, który w XIII w. udał się w niezwykle niebezpieczną podróż na dwór chana Mongołów - honoruje wybitne osiągnięcia naukowe i eksploracyjne. Jest przyznawana w dwóch kategoriach: dla badacza polskiego i dla cudzoziemca, który propaguje polskie tematy badawcze i współpracuje z naszymi placówkami naukowymi.
Zobacz więcej na temat:  Benedykt Polak Nagroda im. Benedykta Polaka

"Popularyzacja dziedzictwa archeologicznego". Trwają Europejskie Dni Archeologii

Wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. W piątek (16.06) rozpoczęły się Europejskie Dni Archeologii, które są okazją do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego. Polskie Radio objęło nad wydarzeniem patronat medialny.  
Zobacz więcej na temat:  archeologia Narodowy Instytut Dziedzictwa piramidy zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ozyrys i Bachus ... spod Lublina. Starożytne figurki bóstw odkryte w Kluczkowicach

Brązowe figurki tych starożytnych bóstw zostały odkryte we wsi Kluczkowice w Lubelskiem. Badania potwierdziły, że jeden posążek pochodzi z I tys. p.n.e., drugi - z I w. n.e. Okazało się, że zabytki te stanowiły niegdyś fragment antycznej kolekcji rodziny Kleniewskich i przechowywane były do II wojny światowej w pałacu w Kluczkowicach.
Zobacz więcej na temat:  archeologia historia Polski lubelskie

Hieroglify, ceramika i afrykańskie wynalazki na 26. Pikniku Naukowym

Odczytanie egipskich hieroglifów, ceramiczna rewolucja i wynalazki z państw Afryki w kontekście wielkich odkryć geograficznych - to propozycje Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN na 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W nawiązaniu do hasła tegorocznej odsłony - "Rewolucje naukowe" - pracownicy tej placówki przygotowali pokazy i angażujące publiczność wspólne aktywności ilustrujące ważne przełomy w archeologii.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 archeologia Polska Akademia Nauk

Świat z perspektywy Imperium Rzymskiego. O niezwykłości dzieła Pliniusza Starszego

Dwa tysiące lat temu urodził się Pliniusz Starszy - autor monumentalnej "Historii naturalnej". W swoim dziele zawarł około 20 tysięcy informacji ze wszystkich ówczesnych dziedzin wiedzy, od astronomii, geografii, zoologii po m.in. anatomię, botanikę i mineralogię. To właśnie w jednej z ksiąg tej pracy odnajdujemy passus relacjonujący wyprawę rzymskiego ekwity po bursztyn nad Bałtyk.
Zobacz więcej na temat:  Tybet Pliniusz starożytność

Czy południowo-wschodnia Turcja jest kolebką ludzkiej cywilizacji?

Na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać wystawę fotograficzną, która pokazuje rezultaty prac wykopaliskowych na terenie kilku stanowisk z południowo-wschodniej Turcji, m.in. ze słynnego Göbekli Tepe. Stanowiska te datowane są na ok. 10 tys. lat przed naszą erą, kiedy ludzie zmieniali tryb życia na osiadły i tworzyli przy tym wspaniałe kamienne konstrukcje. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Turcja archeologia