Polskie Radio
Section05

Kazimierz Wierzyński

"Kręgi bliskości" - Kazimierz Wierzyński i poezja

"Ale wiodło mnie jedno i z tym tu powrócę / jeśli kto kiedy moje odmierzy obszary:/ Nawet wątpiąc o sobie, wiedziałem o sztuce/ Że nad wszystko, nad zgubę, dotrzymam jej wiary" - pisał w wierszu "Zaklęty" z tomu "Sen mara" Kazimierz Wierzyński. Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Kazimierza Wierzyńskiego przygotowaliśmy w "Dwójce" cykl audycji "Kręgi bliskości".
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja pisarze i poeci Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dorota Gacek Dwójka KULTURA

Rok Kazimierza Wierzyńskiego - Kręgi bliskości. "Ojczyzny się nie odwiedza, do ojczyzny się wraca"

- Mieszkając lata całe na Long Island wybierał się czasami na wycieczkę do Montauk Point, na kraniec tej wyspy, najbliższy Polski. To była tęsknota, którą niósł ze sobą jak ten kufer na plecach przez całe życie - mówiła w Dwójce prof. Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich PAN, edytorka m.in. listów Kazimierza Wierzyńskiego do Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka literatura Rok Kazimierza Wierzyńskiego

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  rocznica poezja Leopold Staff Jan Lechoń Julian Tuwim RWE Radio Wolna Europa Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dwójka

Korespondencja Grydzewskiego z Wierzyńskimi

Czterotomowa edycja korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi, z historią w tle, ukazała się nakładem IBL PAN w opracowaniu prof. Beaty Dorosz we współpracy z Pawłem Kądzielą. Listy pochodzą głównie z lat wojennych i powojennych. To wielki finał pracy profesor Dorosz, która podjęła się odszukania listów skamandryckiej triady pozostałej na emigracji. Znalazła je w znacznej części w archiwach amerykańskich i londyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Grydzewski Dwójka Anna Lisiecka

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Marian Hemar Aleksander Wat Leopold Tyrmand Dwójka KULTURA

Kazimierz Wierzyński - jeden z najważniejszych głosów pierwszej redakcji RWE

- Jego losy tak się potoczyły, że od 1941 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W momencie, gdy Wolna Europa zaczynała funkcjonować i zdecydowano, że dużą część programu stanowić będą audycje o charakterze literackim, wybór musiał paść na niego - mówił o Kazimierzu Wierzyńskim w audycji "Ślady na piasku" prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Radio Wolna Europa

Prof. Rafał Habielski: decyzja powrotu z emigracji miała wymiar polityczny

- Zdawano sobie sprawę, że jeśli wszyscy ci, którzy zdecydowali się lub zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski w 1939 roku, w 1945 roku powrócą, to decyzja ta będzie miała wymiar aktu popierającego Polskę Ludową, której sposobu powołania do życia, sposobu rządzenia i kształtu terytorialnego nie akceptowano - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa emigracja Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Zostanie słowo. Biografia Kazimierza Wierzyńskiego

- Z jednej strony chciałem pokazać Wierzyńskiego jako żywego człowieka zanurzonego w pewnym kontekście politycznym tamtego czasu. Jako piłsudczyka i niezłomnego emigranta. A z drugiej strony było dla mnie ważne spojrzenie na niego jako na artystę - mówił w Dwójce Wojciech Wencel, autor książki "Sens ponad klęską". Tytuł to cytat z wiersza Wierzyńskiego z tomu "Czarny polonez". 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek poezja Dwójka