Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka stan wojenny Trójka

Amant, śpiewak, więzień NKWD. Czy Eugeniusz Bodo stał się ikoną polskiej popkultury?

O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego śmierć przez dekady stanowiła zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji: piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, filmy z udziałem artysty oklaskują zaś kolejne generacje Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Eugeniusz Bodo kino

Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim

Jan Nowicki, wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog i pisarz, zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. I właśnie wspomnieniom o tym wspaniałym artyście, który przez ponad 30 lat był związany ze sceną Starego Teatru w Krakowie, a przed kamerą zagrał ponad 200 ról, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji, poświęcony był "Klub Trójki" prowadzony przez Ryszarda Jaźwińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM TEATR Jan Nowicki Krzysztof Zanussi

Zbrodnia w Ciepielowie: Polacy zamordowani za pomoc Żydom

Wydarzenia sprzed 80 lat stały się punktem wyjścia do rozmowy o historiach Polaków i Żydów, którym przyszło mierzyć się z niemieckim okupantem. 6 grudnia 1942 roku do Ciepielowa Starego, na obrzeżach województwa radomskiego, wjechał niemiecki oddział, który zaczął wyciągać z chałup i sukcesywnie mordować polskie rodziny, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Zginęły wtedy łącznie 34 osoby, m.in. dwie rodziny Kosiorów, rodzina Kowalskich i Skoczylasów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi pomoc okupacja niemiecka Arkadiusz Gołębiewski Jan Żaryn Trójka

Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?

Kradzież tożsamości, fałszywe linki i próby wyłudzenia danych – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w cyfrowych czasach. Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze groźniej, bo coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień, ale powodują też zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski cyberbezpieczeństwo

Piłkarskie emocje i sportowa otoczka. Gorące komentarze po meczu Polska – Meksyk

To były wielkie sportowe emocje. Bezpośrednio po meczu Polska – Meksyk w "Klubie Trójki" zaprosiliśmy na podsumowanie zmagań piłkarskich. W audycji pojawiły się komentarze kibiców, a także artystów i dziennikarzy, którzy opowiedzieli, jak widzą świat futbolu oraz gdzie jest granica między sportowcem a celebrytą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Mundial 2022 Marek Wiernik Magdalena Drohomirecka Rafał Brzozowski

Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Współczesne trudności wychowawcze

Od kwietnia na rynku ukazuje się dwumiesięcznik poświęcony wychowaniu. Jego wydawcą jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, publiczna placówka o zasięgu krajowym, zajmująca się doskonaleniem nauczycieli, prowadzona przez Ministra Edukacji Narodowej. W składzie redakcji są zawodowi nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziennikarze. Na czym polegają współczesne kłopoty wychowawcze? Z czy mierzą się rodzice i pedagodzy? 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Trójka wychowanie dzieci młodzież edukacja