Polskie Radio
Section05

Kraków

"Wesele" Wyspiańskiego po 123 latach od prapremiery wraca do Teatru Słowackiego!

– To nie jest interpretacja tego tekstu, ale bardziej jego otwarcie na współczesne energie i emocje – tak dramaturg Grzegorz Niziołek mówi o nowej inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Bilety na premierowy spektakl w Teatrze Słowackiego w Krakowie rozeszły się w mgnieniu oka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Teatr im. Juliusza Słowackiego TEATR KULTURA Justyna Grabarz Trójka

"Nowa Zakopianka" między Krakowem i Myślenicami. Jest umowa z wykonawcą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą, który opracuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla drogi ekspresowej S7 Kraków – Myślenice, tzw. nowej Zakopianki - poinformował w czwartek Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online GDDKiA drogi Myślenice kierowcy małopolskie autostrady infrastruktura

Jan Stanisław Jankowski. Śmierć w sowieckim więzieniu

71 lat temu, 13 marca 1953 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego spektakl premiera reżyser Stanisław Wyspiański Wesele Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Głuchowski Andrzej Grabowski Marian Dziędziel

Cricoteka na 10-lecie nowej siedziby. "Ten budynek determinuje naszą obecność w mieście"

"10 na 10" to hasło obchodów 10. rocznicy nowej siedziby krakowskiej Cricoteki. - To, w jaki sposób ten budynek żyje, w jaki sposób żyje jego bryła, niezależnie od tego, co dzieje się w środku, jest tematem bardzo ważnej dyskusji. Będziemy zapraszać do niej grono najlepszych specjalistów, którzy pracują w architekturze. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ ten budynek determinuje też naszą obecność w mieście - mówiła w Dwójce Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor jubileusz wystawa Dwójka Justyna Nowicka Cricoteka KULTURA Jerzy Bereś

Pożary miast, miasteczek i wsi - jedna z największych plag dawnej Polski

W mgnieniu oka płomienie potrafiły strawić nie tylko małe miejscowości, ale i największe polskie rezydencje. Dawniej nie było jeszcze straży pożarnej, a obrona przed żywiołem leżała wyłącznie w gestii mieszkańców. Powszechnie praktykowane były zabobony rzekomo mające zabezpieczyć przed ogniową katastrofą, a władze z biegiem lat starały się zmniejszać ryzyko pożaru poprzez akty prawne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski pożar Jakub Domoradzki

Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Paweł Siwek Bunkier Sztuki wystawa Magdalena Abakanowicz jerzy nowosielski sztuki wizualne KULTURA Delfina Jałowik

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka