Polskie Radio
Section05

Kresy

Specjalny status dla Polaków na Ukrainie. "Ten gest pokazuje jak zbliżyła się Polska z Ukrainą"

Prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy. Jak podkreślono, projekt ustawy o "prawnych i socjalnych gwarancjach" dla obywateli Polski na Ukrainie to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wołyń kancelaria prezydenta Bałkany wojna na Ukrainie

Prof. Ewa Thompson: w Rosji logika Arystotelesa nie była studiowana

- Trzeba pamiętać, że Rosjanie nie mieli filozofii sensu stricto aż po dość późny wiek XIX. Chodzi o czysto matematyczną logikę - tłumaczyła w Dwójce prof. Ewa Thompson, slawistka, autorka wielu artykułów z dziedziny literaturoznawstwa i politologii. W 2020 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Transatlantyk, przyznawaną przez Instytut Książki dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Dwójka Jakub Kukla Rosja

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia wojna na Ukrainie Swiatłana Cichanouska Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rapperswil

„Utracony Wschód” - Kresy Wschodnie a tożsamość narodowa

W sobotniej podróży po Kresach udajemy się do Wilna na konferencję dla edukatorów polonijnych z całego świata oraz poznaliśmy zespół Waliszowianie tworzony przez ekspatriantów z Podola. Zaś z etnologiem Pawłem Ładykowskim zastanawialiśmy się nad rolą Kresów Wschodnich w tworzeniu kryteriów przynależności do polskiej wspólnoty narodowej…
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska tradycja muzyka ludowa Litwa Białoruś Ukraina

Szczyt NATO w Madrycie. Sojusz decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. W Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Stany Zjednoczone Andrzej Duda wojna na Ukrainie Rosja NASA Polonia Miron Białoszewski

Nagrody im. Grażyny Langowskiej wręczone. Wyróżniono m.in. dyrektor polskiej szkoły w Lwowie

Nauczycielom i wychowawcom promujących polskość i idee solidarnościowe po raz drugi przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagroda została ustanowiona przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Lwów Solidarność IPN nauczyciel

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Prezydent Duda: ustanowione dla kolejnych pokoleń młodzieży

W Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić pamięć ich bohaterskich uczestników, będzie obchodzone 20 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone NAUKA Waszyngton powstania śląskie

Palcem po mapie. Historia kartografii Kresów

Polonia, Lithuania et Ucraina: Mapy z kolekcji dr Tomasza Niewodniczańskiego na Zamku Królewskim. Tomasz Niewodniczański (ur. w 1933 r. w Wilnie, zm. w 2010 r. w Bitburgu) to postać doskonale znana zarówno w polskim, jak i międzynarodowym środowisku historyków kartografii, a także w kręgach kolekcjonerów dawnych map, starodruków i archiwaliów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Ukraina wojna na Ukrainie Litwa mapy

Antony Blinken: "Ukraina zwycięży". Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie. W oświadczeniu wydanym w setnym dniu wojny szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. „Ukraina zwycięży” - zakończył oświadczenie Antony Blinken.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Mateusz Morawiecki Jerzy Giedroyc zabytki siły zbrojne Joe Biden

"Światłość i mrok". Literacka wyprawa na wielokulturowe Kresy

"Światłość i mrok", pierwsza powieść w dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej, to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia trudnej miłości chasydki i ziemianina – ludzi, których dzieli religia, wychowanie i obyczaje. Na przykładzie losy tej skomplikowanej relacji pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i niepozbawiony problemów świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Magda Mikołajczuk Małgorzata Niezabitowska

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem międzynarodowych liderów

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda. W Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.
Zobacz więcej na temat:  davos 2022 wojna na Ukrainie Andrzej Duda Kanada Polonia Stany Zjednoczone