Polskie Radio
Section05

Leon Charewicz

"Dobro wraca podwójnie". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Słuchowisko opowiada o losach żydowskiej dziewczynki, Estery Borenstein. Kiedy miała 10 lat wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Dotarła do Osin, rodzinnej wsi swojej mamy. Jej mieszkańcy postanowili wspólnie ukrywać dziecko.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Andrzej Brzoska Maria Pakulnis Michalina Łabacz Wiktoria Gorodeckaja Piotr Grabowski Aleksandra Justa Karol Dziuba

"W imię ojca i syna". Słuchowisko Mariusza Cieślika w reżyserii Andrzeja Mastalerza

Czy grzechy ojców spadają na dzieci? Czy zło raz zasiane w rodzinie już zawsze będzie zatruwać relacje między najbliższymi? I gdzie przebiega granica, po której przekroczeniu syn staje się wyrodny? Odpowiedzi na te pytania szukają twórcy słuchowiska „W imię ojca  i syna” autorstwa Mariusza Cieślika.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Mariusz Cieślik Andrzej Mastalerz Sławomir Orzechowski Ewa Domańska

"20_40_60_80". Słuchowisko Krzysztofa Bizio w reżyserii Waldemara Modestowicza

Wyobraźmy sobie, że istnieje możliwość spotkania różnych wcieleń tego samego człowieka. Jak przebiegłoby takie spotkanie? Co byłoby tematem rozmowy? Czy je uczestnicy odnosiliby się do siebie z troską, a może wręcz przeciwnie – oskarżaliby siebie wzajemnie o nieudane życiowe wybory?
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Krzysztof Bizio Waldemar Modestowicz Jakub Kordas Piotr Grabowski Olgierd Łukaszewicz

"Godziny na tarczy historii". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

16 października 1978 roku w Watykanie o godzinie 18.44 ogłoszono światu wielką nowinę - Habemus Papam! Mamy Papieża! Po raz pierwszy od stuleci papieżem wybrano nie Włocha, lecz człowieka z dalekiego kraju, Polaka - Karola Wojtyłę. Słowianina, którego zwiastował w słynnym wierszu natchniony proroczo Juliusz Słowacki.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Szymon Kuśmider Mirosław Wieprzewski Robert Czebotar Jan Paweł II papież

"Nadwrażliwi". Słuchowisko na podstawie dramatu Włodzimierza Zakrzewskiego w adaptacji i reżyserii Katarzyny Łęckiej

Słuchowisko "Nadwrażliwi" to debiut dramaturgiczny Włodzimierza Zakrzewskiego, psychiatry, który postanowił opisać swoje spotkania z pacjentami. W świecie ogarniętym pandemią wychodzą z ludzi skrywane emocje i lęki. Jak sobie poradzić z niechcianymi uczuciami? Czy obcemu łatwiej opowiedzieć  o tym, co nas trapi? Czy można znaleźć ukojenie w psychiatrycznym gabinecie? 
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Katarzyna Łęcka Sławomir Pacek Wojciech Paszkowski Olaf Lubaszenko Ewa Kania Olga Sawicka

"Szto słucziłos w katinskom liesu". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Popełniona 80 lat temu w Katyniu koło Smolenska zbrodnia na oficerach Wojska Polskiego wzbudza szok i niedowierzanie aż do dziś. Po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, Rosjanie wzięli do niewoli 240 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, których po aresztowaniu przekazali nie do obozów jenieckich, ale bezpośrednio siepaczom z NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Katyń Olgierd Łukaszewicz Henryk Talar Mirosław Wieprzewski Szymon Kuśmider Sławomir Pacek Marcin Troński Robert Czebotar Tomasz Borkowski Maciej Gudowski

"Kropla deszczu w ciemnym oceanie". Słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

Raz na jakiś czas zdarza się miłość, która zdaje się nie mieć początku ani końca. Jest  ponad czasem. Trwa mimo przeciwności losu. Taka jest właśnie opowieść o Hannie i Jerzym.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda TEATR słuchowisko Waldemar Modestowicz Ewa Wiśniewska Olgierd Łukaszewicz Danuta Stenka Mateusz Rusin Katarzyna Dąbrowska Paulina Holtz Zdzisław Wardejn

"Przestępca, który stał się człowiekiem". Słuchowisko Sebastiana Reńcy w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Sergiusz Piasecki był jednym z ważniejszych literatów w przedwojennej Polsce i na emigracji. Jako pisarz narodził się za więziennymi murami, po tym, jak w 1926 r. został skazany za napad z bronią w ręku na 15 lat więzienia. Do jego uwolnienia przyczynił się Melchior Wańkowicz, który w "Wiadomościach Literackich” opisał jego historię. Dzięki zaangażowaniu Wańkowicza i innych dziennikarzy czy pisarzy, prezydent Ignacy Mościcki ułaskawił Piaseckiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia Andrzej Mastalerz TEATR słuchowisko Dobrosława Bałazy Mirosław Wieprzewski Damian Kulec Przemysław Wyszyński

"Człowiek z lodu". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza

W warstwie fabularnej "Człowiek z lodu” jest dramatem o mężczyźnie, który wskutek osobistej tragedii stracił pamięć i za wszelką cenę stara się odzyskać "czas utracony”. Patrząc na tekst symbolicznie, mamy tu historię człowieka, który nigdy do końca się nie urodził.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Danuta Stenka Piotr Grabowski Olgierd Łukaszewicz Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Stanisław Brudny Jarosław Jakubowski Waldemar Modestowicz

"Bezimienne dzieło". Słuchowisko Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Warenyci

Słuchowisko w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci to realizacja dramatu Witkacego pod tym samym tytułem. Utwór powstały w 1921 roku, a opublikowany dopiero w 1962 roku, przedstawia katastroficzną wizję dziejów - nad światem zapanował bowiem duch rewolucji przygotowywanej przez zwolenników Joachima Mieduwała. Planowany wśród mieduwalszczyków spisek, który doprowadzić ma do przewrotu społecznego, zwiastuje koniec świata, jaki znali bohaterowie "Bezimiennego dzieła".
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Stanisław Ignacy Witkiewicz Jan Warenycia Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Mirosław Zbrojewicz Marian Opania Piotr Kozłowski Katarzyna Dąbrowska Elżbieta Kijowska Piotr Bajtlik Damian Damięcki Marcin Troński

"5000 brojlerów". Słuchowisko Marcina Wrońskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza

Marcin Wroński to pisarz znany przede wszystkim z cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Właśnie zakończył go wydanymi kilka dni temu "Glinami z innej gliny”, za to poznamy Wrońskiego jako autora cyklu współczesnych słuchowisk kryminalnych "Śledztwa Herberta Szadena”. W 2017 roku stworzył dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko "Zgniły spokój”, teraz "5000 brojlerów”.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Piotr Grabowski Henryk Talar emilia krakowska TEATR Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marcin Wroński Waldemar Modestowicz Piotr Bajtlik Szymon Kuśmider Rafał Zawierucha