Polskie Radio
Section05

Łódź

"Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" - książka łódzkocentryczna

- Takie miałam założenie, żeby była to książka skoncentrowana nie tylko na Telimenie, ale również na Łodzi. Z perspektywy tego miasta, uważanego przez niektórych w PRL-u za stolicę mody, chciałam opowiedzieć historię przemysłu odzieżowego, przemysłu włókienniczego i handlu - mówiła w Dwójce Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka moda KULTURA Dwójka KSIĄŻKA

Telimena - najstarszy Dom Mody w Polsce. Na czym polegał jego fenomen?

Styl, szyk i elegancja - trudno sobie wyobrazić, że tak można określić modę kobiecą w ponurej rzeczywistości PRL. A jednak. Do rewolucji w ubiorze przyczynił się założony w 1957 roku w Łodzi Dom Mody Telimena, który szybko zaczął wyznaczać trendy w polskiej modzie. Ubrania Telimeny były pożądane przez niemal wszystkie Polki: nie tylko zwykłe kobiety, ale także aktorki, piosenkarki, prezenterki. To właśnie łódzkie przedsiębiorstwo przygotowało kreację dla Wisławy Szymborskiej na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski moda ubrania

Anna Sańczuk: łódzkie getto było wielką fabryką luksusowych ubrań i dodatków

Niewolnicza praca, wykonywana w lęku przed śmiercią, napędzała machinę nazistowskiej mody. Skazane na głód i nędzę getto produkowało piękno i luksus. Można się o tym przekonać, odwiedzając wystawę "System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wojciechowski getto łódzkie moda

"Pół wieku Ziemi Obiecanej". Wystawa w miejscu, gdzie był kręcony kultowy film

- Na parterze pałacu Scheiblerów, w którym się znajdujemy, jest ta słynna scena, kiedy grany przez Franciszką Pieczkę Müller oprowadza swojego przyszłego zięcia, Karola Borowieckiego, w którego wcielił się Daniel Olbrychski, i pokazuje mu te wszystkie przestrzenie - mówił w audycji "Kwadrans bez muzyki" Rafał Andrzejczak, współkurator wystawy "Pół wieku Ziemi Obiecanej" w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Muzeum Kinematografii w Łodzi Dwójka Zobacz także KULTURA FILM kino Monika Zając Władysław Reymont rocznica

Polskie Radio 24 XXXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi

- To będzie edycja wybitnych twórców i autorytetów, a jednocześnie edycja podwyższonego ryzyka artystycznego. Pokażemy aż trzy spektakle, których premiery dopiero przed nami - zapowiada Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna i twórczyni Festiwalu. Tematem przewodnim tej edycji jest hasło: "Wspólnota?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska