Polskie Radio
Section05

Magdalena Tejchma

Waleria Żarnochowa, legenda Kurpiów

Seria Polskiego Radia „Muzyka Źródeł”, nazywana „Kolbergiem w dźwięku”, to pozycja ceniona zarówno przez badaczy i znawców muzyki tradycyjnej, jak i przez jej miłośników. Jest również wartościową pamiątką dla lokalnych społeczności, ludowych artystów i ich bliskich, którzy często nie mieli okazji usłyszeć czy posiadać nagrań członków swoich rodzin. Z przyjemnością ogłaszamy, że seria powiększa się o kolejną, 34. już płytę!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Kuba Borysiak muzyka tradycyjna muzyka ludowa

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie śpiew pieśń tradycja Kuba Borysiak

"Folklor to wiedza". Żegnamy prof. Jerzego Bartmińskiego

Wybitny językoznawca, etnolingwista, slawista, badacz semantyki, aksjologii, stylistyki i tekstologii, profesor UMCS i Instytutu Slawistyki PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności, twórca Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej. Profesor Bartmiński był ikoną ruchu folkowego i działań promujących folklor tradycyjny wśród młodego pokolenia, zasłużył się wyniesieniem kultury ludowej na grunt naukowego dyskursu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Jerzy Bartmiński

Kapela Działoszacy i muzyczne tradycje pogranicza świętokrzysko-krakowskiego

„Bywały wesele, kiedy nie zagraliśmy ani jednej swojej melodii! Panowie podtańcowywali pod kapelę i śpiewali. A naszym zadaniem było odegranie tej melodii. I to jeszcze w takiej tonacji, jaką zaśpiewali! Także było i tak, że po samych czarnych klawiszach trzeba było grać! To były prawdziwe chłopskie wesela”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna świętokrzyskie Krakowskie kolędy

Kolędnicy (u)znani i nie(u)znani

W „Kiermaszu pod kogutkiem” poznaliśmy grupy kolędnicze takie jak: Żywa szopka z Lubomierza (Górale Zagórzańscy), kolędujący z turoniem z Trzebuni (Kliszczacy), grupa herodowa z Cielętnik (pow. częstochowski). Interpretacja tradycji niektórych z nich nie wszystkim przypadła do gustu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa folklor folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna kolędy podkarpackie Łemkowie Bojkowie

Owies u powały, kolędnicy u bram. Dzień św. Szczepana w polskiej kulturze ludowej

Patronem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jest św. Szczepan, nieco zapomniany we współczesnym świąteczno-kolędniczym klimacie. Kim był i jaka była jego rola w tradycyjnej obrzędowości opowiadał etnograf Łukasz Ciemiński. 26 grudnia to także dzień, w którym swoje pochody zaczynało wiele grup kolędniczych. Nie zabrakło więc kilku słów o kolędowaniu. Tym razem, poza unikatowymi zwyczajami z Polski, przytoczyliśmy także te z różnych krajów Europy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor folklor muzyka tradycyjna tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Boże Narodzenie święta

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Adwent Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Mikołaje zaczynają folkowe święto

Właśnie rusza 31. edycja festiwalu Mikołajki Folkowe! Co ma do zaoferowania najstarszy festiwal muzyki folkowej w Polsce? Między innymi konferencję naukową, jarmark sztuki ludowej, warsztaty muzyczne, koncerty gwiazd i, oczywiście, Scenę Otwartą, która od lat jest miernikiem folkowych trendów! W „Źródłach” o szczegółach opowiadał nam Bogdan Bracha, organizator wydarzenia, członek Orkiestry św. Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna mikołajki konkurs Bieszczady