Polskie Radio
Section05

Michał Montowski

Hieronymus Bosch - "Ogród rozkoszy". Wizja ziemskiej utopii

Hieronymus Bosch przedstawił w "Ogrodzie rozkoszy" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości". Zgromadził w jednym dziele wiele aktów i scen erotycznych, przedstawił egzotyczne w Europie zwierzęta (żyrafę i słonia), mityczne stwory (jednorożca), fantastyczne hybrydy, a także wyimaginowane formacje z koralu i onyksów, drzewa truskawkowe oraz drzewo smoczej krwi.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Dwójka Hieronim Bosch

"Lekcja anatomii". Rembrandt i oficjalny wizerunek amsterdamskich chirurgów

"Lekcję anatomii doktora Tulpa" Rembrandt namalował w 1632 roku i był to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem portretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  Rembrandt malarstwo Dwójka SZTUKA Grażyna Bastek

"Krzyk" Muncha - co go łączy z "Moną Lisą?"

"Krzyk" Muncha bywa zestawiany z "Moną Lisą". I bynajmniej nie za sprawą podobieństwa modeli, lecz raczej sławy obrazów ("Krzyk" istnieje w kilku autorskich wersjach – dwa pastele, dwa obrazy olejne i odbitki litograficzne). Dzieła to gwiazdy popkultury, poddawane licznym trawestacjom w różnych mediach i formach. Były też kradzione i ulegały atakom szaleńców. Czy coś jeszcze je łączy?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek malarstwo dzieła sztuki

"Dama z gronostajem" - wieloznaczny obraz Leonarda da Vinci

"Dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach" - pisał Leopold Staff. Na obraz ruiny składa się nie tylko rozproszenie nigdy nieukończonych kodeksów, ale też efekty upływu czasu i różnorodne zabiegi, jakim poddawano jego obrazy w przeszłości. Ich stan tak bardzo niekiedy odbiega od oryginalnego wyglądu, że chciałoby się zapytać, parafrazując słowa mistrza: Leonardo, po coś się tak trudził?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka SZTUKA Leonardo da Vinci Grażyna Bastek

"Narodowe Centrum Kultury jest znakiem jakości". Prof. Rafał Wiśniewski o Nagrodzie Wyszehradzkiej

Narodowe Centrum Kultury zostało w Bratysławie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Nagroda przyznawana jest wspólną decyzją ministrów kultury krajów V4. - Staramy się zaprezentować to, co piękne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Rafał Wiśniewski

Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte według Seurata

Wyspa La Grande Jatte znajduje się na Sekwanie, u bram Paryża, pomiędzy Neuilly a Levallois-Perret, w niewielkiej odległości od obecnej dzielnicy biznesowej La Défense. Przez wiele lat był to teren przemysłowy, dziś są tam publiczny ogród i osiedle mieszkaniowe. Gdy Seurat w 1884 roku rozpoczynał pracę nad obrazem, wyspa była ulubionym miejscem świątecznego wypoczynku paryżan, z dala od centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka impresjonizm Grażyna Bastek