Polskie Radio
Section05

Michał Żakowski

Jerozolima – miasto trzech religii

Świąteczne wydanie programu "Świat i ludzie" poświęcone było Jerozolimie, miastu tak samo ważnemu dla chrześcijan, jak Żydów i muzułmanów. Wąskie uliczki przenoszą pielgrzymów natychmiast w niezwykłą, skomplikowaną i fascynującą zarazem przeszłość. Przewodnikiem był Przemysław Kulawiński, dr historii kościoła, archeolog, prawnik, który przez pewien czas mieszkał w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Jerozolima Wielkanoc Trójka

Krwawe protesty w Azji. Birma, Bangkok, Hongkong. Kto ucierpi, a kto zyska?

Od wybuchu protestów w Birmie, w lutym tego roku, życie straciło już kilkaset osób. Rośnie siła społecznego sprzeciwu i nasilają się też brutalne zachowania wojskowej junty. Jak zakończy się spór o przejęcie władzy? Czy Chiny wykorzystają protesty, by umocnić swoją pozycję w regionie i zaostrzyć rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Azja Birma Chiny Hong Kong Aung San Suu Kyi

Polska – wróg numer jeden Łukaszenki?

- Polacy w propagandzie Łukaszenki funkcjonują jako piąta kolumna, separatyści dążący do oderwania zachodniej części kraju od Białorusi. Ta narracja ma uzasadnić, dlaczego reżim tak ostro postępuje z Polakami, mniejszością polską, czy też z opozycją, która jest łączona z tym rzekomym polskim separatyzmem – wyjaśnia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Parafianowicz Agnieszka Bryc Trójka Białoruś Benjamin Netanjahu Bułgaria Izrael transport handel Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut

Relacje USA-Chiny. Czekają nas kolejne tarcia?

W Anchorage na Alasce zakończyły się w piątek dwudniowe amerykańsko-chińskie rozmowy wysokiego szczebla. – Chińczycy przyjęli pozycję ofensywną i postanowili otwarcie zakwestionować jakiekolwiek prawa USA do pouczania Chin, zaprowadzania porządku międzynarodowego. Generalnie rzecz biorąc, Chiny powiedziały Stanom Zjednoczonym: zajmujcie się swoim podwórkiem – ocenia Jarosław Guzy z działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Guzy Joe Biden USA Chiny

Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 
Zobacz więcej na temat:  elon musk kosmos internet bitcoin satelita Trójka STYL ŻYCIA Klub Trójki

8 lat temu Jorge Bergoglio został papieżem Franciszkiem. Posłuchaj jak wówczas komentowano wybór nowej głowy Kościoła

Pierwszy papież spoza Europy, pierwszy papież jezuita, następca biskupa Rzymu, który abdykował jako pierwszy od XII wieku - już w dniu wyboru wiadomo było, że obecny pontyfikat będzie różnił się od poprzednich. Czego w dniu wyboru Franciszka spodziewali się eksperci na antenach Polskiego Radia?
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież Watykan Kościół katolicki Benedykt XVI Jorge Mario Bergoglio Tomasz Terlikowski

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo papież Franciszek pielgrzymka Irak Bliski Wschód islam

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska Zbigniew Parafianowicz

Po co nam badanie Marsa?

18 lutego tuż przed godz. 22.00 ważący tonę łazik "Perseverance", czyli "Wytrwałość" zbliżał się do Marsa. Dziś już śle nam zdjęcia (i dźwięki) z Czerwonej Planety. Misja ma na celu poszukiwanie śladów, czy kiedykolwiek istniało tam życie. Na Marsa wysłano także specjalny helikopter, który najpierw ma sprawdzić, czy jest możliwe latanie nad  jego powierzchnią, a w przypadku pozytywnych wyników przeprowadzić pięć lotów.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Borkowicz Centrum Nauki Kopernik kosmos Mars STYL ŻYCIA NASA

Szczepionki z polityką w tle

Coraz częściej pojawiają się głosy, że bogata Północ powinna się podzielić szczepionkami przeciwko koronawirusowi z biednym Południem. Być może dlatego prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił projekt, aby z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych pięć procent szczepionek trafiło do Afryki. Tymczasem estoński wywiad ostrzega, że Rosja chce ośmieszyć i zdeprecjonować zachodnie szczepionki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo COVID-19 szczepionka polityka ŚWIAT Jarosław Guzy Karol Wasilewski Trójka

Rewolucja na Wall Street? Mali inwestorzy wchodzą do gry

W wyniku działalności tzw. małych graczy na Wall Street doszło do niespotykanych wydarzeń finansowych. Kupujący drobne akcje przez aplikacje na smartfonach wywrócili spokój wielkich inwestorów do góry nogami. Czy mamy do czynienia ze zmianami w liberalnym świecie pieniądza i finansów? Jak wpłyną one na naszą przyszłość? Czy "grube ryby" powinny zacząć się obawiać? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki społeczeństwo giełda papierów wartościowych finanse Michał Płociński