Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

Jak zrozumieć (i polubić) muzykę poważną?

Polacy nie należą do umuzykalnionych nacji: nie posiadamy tzw. wrodzonej muzykalności, nie odbieramy też edukacji muzycznej w szkole, nawet na podstawowym poziomie. Efekty słychać zarówno na co dzień (gdy zdarzają się okazje do grupowego śpiewania), jak i podczas zabaw (sukces disco polo!), w sklepach, zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych (dźwięki zestawione przez algorytmy), także na antenie radiowej i w programach telewizyjnych. Niemal w ogóle nie słuchamy muzyki poważnej – a gdy okazuje się, że na "ambitny" koncert bilety zostały wyprzedane, to znaczy, że to był Festiwal Beethovena albo premiera opery w Teatrze Wielkim, gdzie wypada się pokazać, żeby po antrakcie zniknąć.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA edukacja dzieci Trójka Adam Sztaba muzyka hp

Zielono mi! Moc wiosennych endorfin

– Bonjour w kolorze zielonym. "Francuski łącznik" przeżywał rozterki, aby nie powodować dysonansu meteorologiczno-muzycznego. Miały być ulewy, zapowiadano deszcze, a te wystąpiły co najwyżej lokalnie. Jako hasło przewodnie zdecydowałam się przyjąć: "Zielono nam". Cała przyroda ruszyła jak burza, co udzieliło się również psychice i emocjom – powiedziała, zapraszając na audycję, Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA

Pieśni i piosenki wolności

Pieśni patriotyczne stworzone przez wybitnych XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów i poetów, piosenki współczesnych tekściarzy, legendarne kompozycje muzyki klasycznej w interpretacji równie legendarnych rockmanów – w trzeciomajowym wydaniu "Francuskiego łącznika" Monika Małkowska zabrała nas w podróż przez różne style i epoki. Tym, co łączyło wybrane przez nią utwory była wolność, która wybrzmiewała zarówno w tekstach, jak i w muzyce. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Rewolucja Francuska hymn narodowy

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Ziemia ekologia klimat artysta

"Miał dar pięknego opowiadania o sztuce i jej formach". Wspomnienie ks. dra Mirosława Nowaka

- Z Księdzem Nowakiem współpracowałem od 2013 roku, ale tak naprawdę nasze drogi spotkały się w liceum, ponieważ skończyliśmy tę samą szkołę w Warszawie - ja w 1982 roku, a ksiądz Mirosław dwa lata wcześniej. Wtedy się nie znaliśmy. Spotkaliśmy się w Ruchu Światło-Życie i tu się lepiej poznaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Plewa, przyjaciel i współpracownik ks. dra Mirosława Nowaka, zmarłego niedawno dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA muzeum społeczeństwo