Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Stacja pamięci"

W Szamocinie koło Piły na starym, nieczynnym już dworcu kolejowym działa amatorski teatr prowadzony przez Lubę Zarębińską. Teatr ten został wyróżniony wielu prestiżowymi nagrodami, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji dla Polski, ostatnio Fundacji Batorego dla najlepszej organizacji pozarządowej, a także nagrodami zagranicznymi. Lubią nazywać swój dworzec "miejscem dla każdego", albo "Dworcem pamięci". Była to bowiem symboliczna stacja exodusu Polaków, Żydów i Niemców, którzy na kresach zachodnich współżyli zgodnie aż do czasów wojny. - W Szamocinie urodził się Ernst Toller, twórca ekspresjonizmu niemieckiego. Tu przyjaźnił się - on, Żyd pochodzący z bogatej rodziny kupieckiej - z Polakiem i Niemcem. Na "Stacji Pamięci" wystawia się "Ulicę żywych i umarłych", przedstawienie przygotowane według pamiętników Tollera. Na warsztaty teatralne do Szamocina przyjechała Towa Ben-Zwi, izraelska piosenkarka, która otrzymała od Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów tytuł "Człowieka pojednania". - Wieczór szabatowy, który rozpoczął się wystawieniem…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA

"Pod jednym Bogiem"

List z Niemiec z prośbą o zwrot przedwojennego majątku staje się pretekstem do przypomnienia powojennych losów obecnych mieszkańców nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych. Wśród nich są Polacy ze Wschodu, wypędzeni ze swoich domów po 1945 roku i Niemcy zamieszkujący te tereny od pokoleń. Reportaż stawia pytanie: kto ma dziś prawo własności do tych pozostawionych w Polsce domów, skoro jednych i drugich spotkał podobny los (utrata własności)? Reportaż wyróżniony w konkursie "Polska i Świat 1999"
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

"Czuć bluesa"

We wsi Chojna, dyrektor miejscowej Fabryki Żaluzji (110 pracowników) przeszedł na Ty z całą załogą. Wieczorem gra w miejscowym klubie z zespołem bluesowym "JAW RAW", który sam założył. W pracy jest wymagający, ale można do niego przyjść z każdą sprawą. Jest Niemcem To już trwa 5 lat. . Marco Meinel przyjechał z Bremy w 1993 r jako przedstawiciel niemieckiej firmy zajmującej się produkcją żaluzji okiennych, aby zorganizować podobną produkcję w Polsce z przeznaczeniem na rynek niemiecki. Mimo wielu trudności przedsięwzięcie się powiodło i dziś Marco jest dyrektorem zakładu, który daje pracę ponad stu osobom. W małej Chojnie zmienia się stosunek do "obcych", pada też stereotyp "Niemca". Zespół Chojeńskiego centrum kultury zdobywa zdobywa nagrody na krajowych festiwalach. Marco ma wiele nowych pomysłów. W niewykorzystanych dotąd podziemiach na po radzieckim lotnisku zamierza otworzyć kawiarnię bluesowo-artystyczną , w której odbywać się będą koncerty, recitale i spotkania towarzyskie. W jaki sposób Marco zdobył zaufanie, prestiż i sympatie swoich pracowników?…
Zobacz więcej na temat:  blues POLSKA firma

"Lekcja pamięci"

Audycja dokumentalna o dobrach polskiej kultury utraconych podczas wojny. Niemcy coraz natarczywiej domagają się zwrotu części zbiorów Biblioteki Pruskiej , jaka znalazła się na Śląsku i zgodnie z prawem międzynarodowym weszła po 45 roku w posiadanie Polski. Jednocześnie podczas II wojny światowej hitlerowcy z niebywałą konsekwencją zniszczyli 90% polskich archiwów, zrabowali setki dzieł sztuki i miliony książek. Do dziś skarby polskiej kultury znajdują się niemieckich muzeach państwowych. Jakie są szanse na ich zwrot? Strona niemiecka nie wyraża chęci. Co robi strona polska ? W audycji występują historycy sztuki, bibliotekarze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki Narodowej oraz eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski II wojna światowa POLSKA dzieła sztuki