Polskie Radio
Section05
PRL

Wiceprezes IPN: młodzież zawsze garnęła się do naszych prac poszukiwawczych

- Młodzież jest tą grupą, która najliczniej, najbardziej aktywnie wspiera nasze działania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski komunizm PRL historia PRL

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski komunizm PRL historia PRL Tadeusz Płużański

"Nie tylko o kaszankę". 40. rocznica strajku w WSK-PZL Mielec

- I sekretarz KC PZPR Edward Gierek określił tamte wydarzenia mianem strajku o kaszankę. Historycy są jednak zgodni, że była to iskra zapalna, która wywołała lawinę strajkową. Przekształciła się ona w bunt społeczny i powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych - mówił w Polskim Radiu 24  dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm historia Polski Mielec Solidarność strajki

Historyk: władze PRL nie zgadzały się na pokazywanie ich działań przeciwko Kościołowi

- Ks. Franciszek Blachnicki właściwie otrzymał wyrok za to, że rozesłał memoriał, w którym wprost wskazywał na szkalowanie Kościoła przez władze komunistyczne. Władze najbardziej nie zgadzały się na pokazywanie, opisywanie swoich własnych działań - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Robert Tekieli Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki Kościół katolicki PZPR PRL

"Ludzie coraz mniej bali się władzy". Ekspert o Poznańskim Czerwcu 1956 roku

- Mieliśmy do czynienia z dość klasyczną sytuacją rewolucyjną. Z jednej strony społeczeństwo coraz wyraźniej dostrzegało, że system jest coraz słabszy i ludzie coraz mniej bali się władzy. Na to nałożył się drugi element - kryzys gospodarczy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Stachowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Poznań 1956 PRL