Polskie Radio
Section05
Pałac Kultury i Nauki

Ważą się losy PKiN. Prof. Domański: moje pokolenie nie ma z nim pejoratywnych skojarzeń

- W świadomości społecznej, zwłaszcza w moim pokoleniu jest to nie tyle symbol komunizmu i Stalina. Chodziłem do Pałacu Kultury, tam w czasach mojej młodości był to pałac młodzieży, do którego uczęszczałem na rysunki. Wielu Warszawiaków chodziło tam na kryty basen, który wtedy był rzadkością, żeby popływać. Było w nim wiele ogniw, które przyciągały - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (socjolog, PAN).       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Henryk Domański historia PRL PRL IPN dekomunizacja Warszawa społeczeństwo

Zaskakujące wyniki sondażu - Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii

- Być może nie jest on odczytywany jako symbol. Ci, którzy przyglądali się jak powstaje PKiN, (później jego nazwa została zasłonięta (bardzo sprytnie - neonem), że nie widać, że pod spodem jest Stalin), mogą to traktować jako normalną budowlę. Musimy pamiętać, że Polacy nie znają swojej własnej historii - mówił w Polski Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski (historyk, pisarz).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo sondaż PRL historia Polski POLSKA Warszawa dekomunizacja

Pszczoły w mieście. "Są w stanie filtrować zanieczyszczenia"

Na dachu Pałacu Kultury i Nauki, w ścisłym centrum Warszawy, stoi pięć drewnianych pszczelich uli. - W miodzie nie ma zanieczyszczeń z zakorkowanych, ruchliwych ulic, takich jak Marszałkowska i Świętokrzyska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiktor Jędrzejewski z Fundacji Miejskie Pszczoły. W jaki sposób pszczoły radzą sobie z filtrowaniem spalin?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz owady Warszawa pszczoły

Muzyka Świata – Warszawa 2021. Cudowne rytmy world music

Na drugą edycję festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021 trzeba było czekać aż 19 lat, ale było warto! Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Asmaaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Huun-Huur-Tu oraz sam twórca wydarzenia Milo Kurtis w towarzystwie Dave'a Douglasa – m.in. tych wykonawców będzie można usłyszeć w dniach 23-26 września przed Pałacem Kultury i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek MUZYKA muzyka hp Jazz world music Warszawa festiwal filmowy

Łukasz Kozak: to zupełnie nowe oblicze naszego programu

- Mamy to szczęście w nieszczęściu ze względu na pandemię, że możemy robić koncerty w specyficznej lokacji, bo nie musimy przejmować się umieszczeniem publiczności. Wobec tego zdecydowaliśmy się na Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki. Czyli muzycy będą występować we wnętrzach wypełnionych świadectwami czegoś, co moglibyśmy uznać za apokalipsy przeszłości - mówił kurator muzyczny Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Wielki Post Łukasz Kozak

ANALIZA Spór o Pałac Saski, czyli jak patrzymy na symbole

W publicznym dyskursie powraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Wiceminister kultury Jarosław Sellin, przyznał, że inwestycja, która miała być realizowana głównie przez Senat, teraz może nie spotkać się z zainteresowaniem senatorów. Po tej wypowiedzi wróciły emocje i rozważania. Czy Polacy boją się historii i architektury, która do niej nawiązuje?
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski architektura społeczeństwo HISTORIA Warszawa Jarosław Sellin Rafał Trzaskowski Andrzej Duda Przemysław Goławski

M. Wyrwich: zburzyć PKiN, postawić łuk triumfalny

- Mam taki pomysł: zburzyć Pałac Kultury i w tym miejscu postawić łuk triumfalny lub inną budowlę, która w szczególny sposób będzie upamiętniała rok 1920, ten wielki trud zatrzymania bolszewików w Polsce przed agresją na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". Pomysł budowy łuku triumfalnego komentował także Marek Król z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Marek Król Magdalena Złotnicka Warszawa bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka

M. Kowalski: system immunologiczny Polaków jest osłabiony

- Kolejne pokolenie Polaków przyszło na świat i dorastało w warunkach pokoju. Nie było zagrożenia życia, własności, czy pójścia do więzienia z powodów politycznych. System immunologiczny społeczeństwa jest osłabiony - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentując sprzeciw wobec budowy w Warszawie łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marian Kowalski Michał Rachoń bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Warszawa