Polskie Radio
Section05
Pałac Kultury i Nauki

Nie wszędzie wieżowiec sięga nieba. Najwyższe budynki Polski

Najwyższy budynek w woj. opolskim ma niespełna 46 metrów, Dolny Śląsk to Wrocław z jednym wystrzałowym rodzynkiem, a niekwestionowaną królową drapaczy chmur jest Warszawa z ponad 50 takimi obiektami. O wieżowcach mówi się w ostatnim czasie bardzo dużo, dlatego portal PolskieRadio24.pl przyjrzał się, jakimi tego typu budowlami może pochwalić się każe województwo w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wrocław Gdańsk budowle

Dyskusja o przyszłości PKiN. Co powinno powstać w zamian

Do debaty publicznej powróciła kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Janusz Waliś z Fundacji Łączka, w centrum stolicy nie może stać „sztuczny, sowiecki twór”. – Ta stalinowska pozostałość powinna zniknąć z pejzażu miasta – dodawał prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR Warszawa stalinizm architektura

„Budowa PKiN była spontaniczna”

„Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat” - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. O Pałacu, miejscu w którym stoi i dyskusji, która rozgorzała po słowach wicepremiera, mówiły w Polskim Radiu 24 Patrycja Jastrzębska (portal Tu było, tu stało) i autorka książki „Pałac. Biografia Intymna” Beata Chomątowska.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Mateusz Morawiecki historia PRL komunizm

"Pałac Kultury to symbol zniewolenia polskiego narodu"

Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  komunizm PRL Warszawa historia PRL stalinizm Michał Rachoń