Polskie Radio
Section05

Paulina Wilk

Obywatelskie nieposłuszeństwo – skuteczny sposób na zmiany?

Feministki, Afroamerykanie, górnicy, rolnicy, a ostatnio także działacze proekologiczni – wszystkie te grupy społeczne jako metodę walki o swoje postulaty przyjęły nieposłuszeństwo obywatelskie. Czy jest ono skuteczne i jak odbiera takie działania ogół społeczeństwa? O tym m.in. rozmawiano w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Czerwońska Jarosław Kuisz Gabriela Wilczyńska protest Ostatnie Pokolenie

Harcerstwo kiedyś i dziś w kontekście powstania warszawskiego

Wiele postaci z powstania 1944 roku na trwałe zapisało się w historii. Są wśród nich także kobiety - sanitariuszki, łączniczki, te, które walczyły na pierwszej linii frontu. W audycji przypomnieliśmy jednak harcerki powstania warszawskiego, o których zapomniała historia. Przy okazji zastanowiliśmy się również, jak wygląda współczesne harcerstwo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka harcerstwo Powstanie Warszawskie Maria Paszyńska historia Polski

Wybory a polskie społeczeństwo. Czy w ogóle lubimy decydować?

Eurowybory tuż-tuż, choć politolodzy nie spodziewają się dużej frekwencji. Również niedawne wybory samorządowe nie przyciągnęły do urn takich tłumów, jakie obserwowaliśmy 15 października. Zanim więc zapadnie cisza wyborcza, w "Klubie Trójki" zastanowiliśmy się nad charakterem polskiego wyborcy - czym się kierujemy podczas głosowania? I czy w ogóle lubimy decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w parlamencie lub w roli prezydenta?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Europarlament wybory w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego społeczeństwo

Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?

W czasach wielkich presji, ciągłego pośpiechu i coraz częstszych kontaktów on-line nasze przyjaźnie wystawiane są na nowe próby. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy we współczesnym świecie potrzebujemy przyjaciół bardziej niż dawniej? Czy przyjaźń to najbardziej niedoceniana forma miłości? Czy wciąż umiemy takie relacje pielęgnować? Czego trzeba, by zbudować je na lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka przyjaźń Klub Trójki socjologia ludzie książki

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice nastolatki młodzież rozmowa Klub Trójki Aleksandra Plewka Trójka

Jak rozmawiać o wojnie? Jak chronić się przed lękiem?

Wojna wróciła - w codziennych doniesieniach medialnych z Ukrainy, Strefy Gazy, Jemenu, w decyzjach politycznych o zwiększaniu nakładów na obronność, o rozwoju polskiej armii, a także w informacjach o brakach w systemach obrony i uzbrojenia, jakie po latach głębokiego poczucia bezpieczeństwa w Europie będzie trzeba teraz szybko nadrabiać. Wojna powróciła także w języku, w naszej wyobraźni, w rozmowach o przyszłości. Wróciła i budzi lęk. Jakie uczucia się w nas rodzą, co z nami robią i co my możemy zrobić z nimi?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo konflikty międzynarodowe