Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

"Fuerte". Kasper Bajon: życie na tej wyspie nie jest łatwe

- Ta wyspa jest dość księżycowa. Kawałek Sahary wrzucony na Atlantyk i oblewany przez ocean. Pozornie wydaje się, że jest nie do zamieszkania, natomiast mi odpowiada, ponieważ zawsze podświadomie ciągnęło mnie w stronę pustyni. Byłem też związany w różny sposób z wodą i oceanem, więc to połączenie oceanu i pustyni jest dla mnie inspirujące - mówił w Dwójce autor książki "Fuerte", w której opisuje życie na jednej z Wysp Kanaryjskich.
Zobacz więcej na temat:  Wyspy Kanaryjskie Dwójka wyspa podróże KULTURA

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka judaizm literatura KULTURA

Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

- Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem - mówiła wokalistka przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Gaba Kulka Kraftwerk Dwójka koncert online

"Sukienka": opowieść o emocjach, które drzemią w każdym z nas

- Chciałem opowiedzieć pewną uniwersalną historię, która może być zrozumiana na całym świecie. O potrzebie miłości, czułości, o odrzuceniu. To jest ważne, żeby w dzisiejszych czasach opowiadać takie historie, bo w XXI wieku jedną z najważniejszych chorób jest samotność - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser nagrodzonego na Rhode Island Film Festival filmu "Sukienka". 
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka USA aktorzy reżyser

Nie żyje Ewa Demarczyk. "Kiedy śpiewała, publiczność ledwie łapała oddech"

- Ewa była wyposażona w coś oryginalnego, w taką ekspresję i nieprawdopodobną możliwość koncentracji. Prywatnie – rozgadana, roztrzepana, ale kiedy wychodziła na scenę zmieniała się na oczach w sposób zdumiewający. Jak nikt miała łatwość skoncentrowania się, a elektryczność, która od niej biła, była czymś niezrozumiałym. Ze wszystkich osób, które były na scenie nie wiadomo jak ustrojone, to ona zagarniała uwagę - wspominał poeta, kompozytor i pieśniarz Leszek Długosz
Zobacz więcej na temat:  Ewa Demarczyk odeszli 2020 KULTURA

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: opowieść o wojnie światów

- Bitwa Warszawska i cała galeria poświęcona procesowi odzyskania niepodległości i później obrony tej niepodległości, którą byśmy utracili, gdyby nie zwycięska wojna z bolszewicką Rosją, to jest dosyć okazały element naszej wystawy. Próbujemy zaprezentować ten konflikt jako starcie dwóch cywilizacji - opowiadał w "Poranku Dwójki" Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski muzeum Dwójka wojna polsko-bolszewicka

"Kreatywna randka". Magdalena Lamparska: to będzie edycja online

- W tych czasach, które mamy obecnie, chcemy dotrzeć szerzej do osób zainteresowanych pisaniem, więc tak naprawdę to, co jest potrzebne, to dostęp do internetu, odwaga i chęci - mówiła aktorka i współzałożycielka fundacji Gerlsy o drugiej odsłonie "Kreatywnej randki" - warsztatów scenopisarskich kierowanych do osób, które chcą wyjść ze swoją twórczością poza szufladę własnego biurka.
Zobacz więcej na temat:  warsztaty Dwójka KULTURA

Piekło Pawiaka oczami dziecka

- Postanowiłam napisać tę książkę z tej perspektywy, ponieważ dzieci wyolbrzymiają pewne rzeczy, dostrzegają je bardziej, niż dorośli. I mimo że od tamtego momentu minęło wiele lat, to niektóre z tych wyolbrzymień pozostają: wojna widziana ich oczami, tęsknota w ich sercu. To są oczywistości, ale one czynią nasz świat bardziej ludzkim - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Dzieci z Pawiaka" opisującej historie dzieci, które trafiły do gestapowskiego więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Pawiak dzieci Dwójka KSIĄŻKA

Jan Tomasz Adamus: w tym roku Festiwal Bachowski mocno się rozrósł

- W marcu wszyscy rzucili się do działań internetowych, więc my też przeformatowaliśmy wszystko w tym kierunku. Jednak wychodzi na to, że sporą publiczność będziemy mogli wpuścić do Kościoła Pokoju w Świdnicy, a to olbrzymia drewniana świątynia, która zmieści kilka tysięcy osób - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny świdnickiego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Świdnica Jan Sebastian Bach muzyka klasyczna

Historia Józefa Szczepańskiego "Ziutka". "To postać piękna, ale mało znana"

- Było mnóstwo białych plam, których nikt nie był w stanie zapełnić, nawet najbliższa rodzina. Jego matka, dopóki żyła, próbowała czegoś się dowiedzieć, ale po wojnie Ziutek to była postać zakazana. Nie można było o nim pisać ani mówić, a jego utwory były na liście dzieł zakazanych - mówiła w Dwójce Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka książki »Ziutek. Chłopiec od "Parasola"«.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie KSIĄŻKA Dwójka literatura