Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Rok Wazowski. Przypomnieć świetność I Rzeczpospolitej

- Świętując stulecie odzyskania niepodległości, skupiamy się na XIX wieku czy początkach kolejnego stulecia. Zresztą słusznie, bo to był okres, gdzie wielu Polaków chciało czynnie włączyć się w dzieło odzyskania własnego państwa. Ale za czym oni tęsknili? Właśnie za tą I Rzeczpospolitą - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kosendiak Zamek Królewski MUZYKA koncert

"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polska Orkiestra Radiowa koncert studio Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego MUZYKA

Festiwal Łańcuch XVI. Lutosławski dla radia i teatru

- Nie prezentujemy tylko twórczości Lutosławskiego. Zawsze jest ona pewną osią, która jest obudowana różnymi dziełami, różnymi kontekstami. Niemniej jednak w tym roku będziemy starali się pokazać rzeczy mniej znane, które częściowo prezentowałem już w Nowym Teatrze podczas koncertów kameralnych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Bauer.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski MUZYKA studio Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer

Marek Wroniszewski: to bardzo motoryczny utwór Bacewicz

- Dla mnie akurat najważniejszy w "Uwerturze" na orkiestrę symfoniczną jest odpowiedni dobór tempa. Żeby z jednej strony nie przesadzić z szybkością, a z drugiej - nie zrobić tego za wolno, ponieważ wtedy utwór ten staje się troszkę ciężki. Myślę, że to jest właśnie klucz - mówił w Dwójce dyrygent i wicedyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Iuventus studio im. Witolda Lutosławskiego studio Lutosławskiego muzyka współczesna koncert

Moda etyczna. Temat, przed którym nie da się uciec

- O ile w perspektywie kilku lat dotychczasowy system produkcyjny odzieży może być wciąż opłacalny, o tyle w szerszej perspektywie czasowej ten temat będzie szeroko dyskutowany. Naprawdę coraz częściej widać, że duże marki zaczynają patrzeć na ten problem bardziej świadomie - mówiła w Dwójce Maria Ostrowska, p.o. menedżera programu "Polska design" w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  moda etyka Instytut Adama Mickiewicza targi Berlin projektowanie mody