Polskie Radio
Section05

Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza Lew i Królik w PRD

Macedonia i jej tajemnice?

Pomimo, że wyjazdy za granicę są wciąż ograniczone, nie oznacza to, że nie możemy poznawać różnych kultur i obyczajów w inny sposób. Otóż poprzez czytanie lub słuchanie wciąż możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o krajach. W związku z tym, Filip i Leopold zaprosili tym razem autorkę książek dla dzieci, Katarzyną Vanevską, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o krainie wiecznego Słońca – Macedonii.
Zobacz więcej na temat:  edukacja podróże

Legendy. Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim

Legenda o Smoku Wawelskim jest nam doskonale znana. Jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę pochodzi. Jako, że ludzie od zawsze opowiadają sobie przeróżne historie, dodając lub zmieniając przy tym niektóre ich fragmenty, na przestrzeni lat nabierają one nowego charakteru. W związku z tym, Filip i Leopold postanowili zaprosić do "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", heraldyka Tadeusza Grajpela, który odkrył przed nimi historię krakowskiej legendy.
Zobacz więcej na temat:  legendy

Najbardziej znane legendy na świecie

Cechą charakterystyczną legend jest to, że są one przekazywane często ustnie i opowiadają o różnych postaciach lub wydarzeniach. Zawierają elementy fantastyczne, dlatego nierzadko stanowią idealne źródło inspiracji dla twórców filmów i pisarzy. Z racji tego, że zarówno Filip, jak i Leopold są ogromnymi fanami rozmaitych opowieści, postanowili opowiedzieć słuchaczom "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", kilka legend.
Zobacz więcej na temat:  legendy edukacja

Podróż w czasie żywymi archeologami

To, że znamy historię naszego świata i ludzi żyjących przed nami jest zasługą wielu osób, którzy hobbistycznie lub zawodowo odkrywają przeszłość i dzielą się z nami swoją wiedzą. Książki bądź filmy nie zawsze są w stanie oddać cały przekaz, dlatego czasem warto jest zobaczyć coś na własne oczy. Wiedzą już o tym Filip i Leopold, którzy do swojego "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" zaprosili Roberta Sigmundssona z Wioski Żywej Archeologii.
Zobacz więcej na temat: 

Tanecznym krokiem przez życie. Rozmowa z tancerką

Taniec to forma sztuki, która jak każda inna daje możliwość wyrażenia siebie. Tańczyć może każdy, jednak nie wszystkim odpowiadać będzie ta sama technika. Aby znaleźć swój własny styl, najlepiej zapisać się na zajęcia i wypróbować kilka rodzajów tańca lub posłuchać Marii Foryś, która jako tancerka i choreografka poruszyła ten temat w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Od dziecięcych autek do sportowej jazdy samochodem

Do kategorii sportowych nie zaliczamy jedynie powszechnie znanych aktywności fizycznych i sportów zespołowych, ale także dyscypliny, w których wykorzystuje się pojazdy silnikowe. Tak więc pod hasłem motorsportu kryją się m.in. wyścigi motocyklowe, off road czy drift. Co więcej, sport ten jest popularny także wśród dziewczyn, o czym najlepiej przekonuje Karolina Pilarczyk, mistrzyni driftingu oraz gość Podwieczorka.
Zobacz więcej na temat:  czas wolny

Banjo - instrument ze strunami ale nie gitara

Gra na instrumentach muzycznych dobrze wpływa na rozwój dziecka, gdyż rozwija jego zdolności manualne oraz pamięć. Rodzice bądź ich pociechy często decydują, aby naukę rozpocząć od gry na fortepianie, skrzypcach lub gitarze. Niemniej jednak, wśród bogatego wachlarza instrumentów możemy znaleźć także mniej oczywiste modele, jak np. banjo, o którym w Podwieczorku opowiedział muzyk Piotr Bułas.
Zobacz więcej na temat:  czas wolny instrumenty muzyczne

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja

Czego oczy nie widzą to nos wyczuje. Kim jest senselier?

Nos człowieka jest w stanie wychwycić nieskończoną liczbę zapachów, z których niektóre zapadają nam w pamięć. Wielu z nas wciąż nie wie, jak dużą rolę zmysł węchu odgrywa w naszym życiu i ogranicza go do rozpoznawania i dzielenia woni na ładne i brzydkie. Osobą, która posiada ogromną wiedzę na temat zapachów i zechciała się z nią podzielić ze słuchaczami "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" jest Marta Siembab, senselierka.
Zobacz więcej na temat:  edukacja

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
Zobacz więcej na temat:  edukacja edukacja przyrodnicza