Polskie Radio
Section05

Radosław Nałęcz

Z wizytą w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

To tam można obejrzeć pierwszą w Polsce stałą ekspozycję poświęconą obrazkowym opowieściom. Z wystawy "Anatomia komiksu" można się dowiedzieć, czym jest komiks, jak się go czyta i kto go tworzy. Odwiedzający mogą nie tylko cofnąć się do jego początków w naszym kraju, ale przede wszystkim zajrzeć do pracowni współczesnych polskich twórców i twórczyń. Zapraszamy do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w łódzkim EC1. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Łódź Grzegorz Rosiński Trójka

Ministerstwo zdecydowało - koniec z pracami domowymi. Są jednak wątpliwości prawne

Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zakazie prac domowych. W klasach I-III znikną one całkowicie, w klasach IV-VIII nie będą oceniane. Pojawiły się jednak głosy krytyki wobec decyzji szefowej MEN. Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę, że może ono być niezgodne z konstytucją ze względu na przywołanie złej podstawy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa edukacja zakaz prac domowych prace domowe

Euro 2024 z udziałem Polaków. Biało-Czerwoni wywalczyli awans w meczu z Walią

Po 120 minutach i serii rzutów karnych wszystko stało się jasne - na tegorocznych mistrzostwach Europy nie zabraknie reprezentacji Polski. Piłkarze pod wodzą Michała Probierza pokonali Walię i zapewnili sobie prawo udziału w turnieju. - Ten mecz nie tylko się przedłużał, ale i niesamowicie ciągnął - ocenia Dariusz Urbanowicz z redakcji sportowej radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz Adam Dąbrowski Euro 2024

Przenieść miasto do świata gry. Karolina Kuzia-Rokosz

Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Karoliną Kuzią-Rokosz, twórczynią gry Thaumaturge, ze studia Fools Theory. Gra przenosi nas w realia Warszawy z początku XX wieku. Czy da się stworzyć idealną (a przy okazji grywalną) rekonstrukcję cyfrową miasta? Jakich narzędzi i materiałów używają dziś twórcy, chcący przenieść graczy w głąb historii? Oraz jak odnaleźć się jako kobieta w zdominowanej przez mężczyzn branży gier wideo? O tym wszystkim w dzisiejszym Samograju!
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe

Berlińska scena techno została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Berlińska scena techno tworzy historię: została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co to oznacza dla tego miasta, gatunku muzyki i jego fanów. Jak w ogóle można się dostać na taką listę i jakie produkty z Polski tam trafiły? Co jeszcze może trafić?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA międzynarodowa lista dziedzictwa kulturowego UNESCO Berlin Martyna Masztalerz Trójka

Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednia dieta i… ruch. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w perspektywie krótkotrwałej, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też długotrwałej – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Trójka Szymon Majchrzak Beata Rajba mózg pamięć

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne dzieci uzależnienia komórka ekran multiscreening STYL ŻYCIA zdrowie Martyna Szymczakowska Trójka monotasking GOSPODARKA

Miejscy zwolennicy ekologii jeżdżą samochodami: hipokryzja czy konieczność?

Zakończył się projekt CoMobility realizowany przez trzy warszawskie uczelnie (UW, PW, SGH), norweskich partnerów, Fundację "Na miejscu" oraz miasto Lublin. Badał on preferencje transportowe oraz zachowania mieszkańców stolicy. Jakie wynikają z niego wnioski, mówiła główna badaczka i koordynatorka projektu dr Anna Nicińska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport miejski samochód autobus tramwaj metro badania ekologia Trójka

Oscary 2024. "Strefa interesów" – oscarowa przestroga dla współczesnego świata

– To jest bardzo współczesny film, który mówi nie tylko o Holokauście. To jest lustro postawione przed nami, żebyśmy się przyjrzeli sobie i temu, co jest w nas – mówi producentka Ewa Puszczyńska. Kręcona w Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau i jego bezpośrednim sąsiedztwie "Strefa interesów" zdobyła Oscary w dwóch kategoriach: "Najlepszy film międzynarodowy" i "Najlepszy dźwięk".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Ryszard Jaźwiński Łukasz Żal Ewa Puszczyńska FILM KULTURA