Polskie Radio
Section05

Radosław Nałęcz

Wczesna diagnoza chorób Alzheimera i Parkinsona? Pracują nad tym polscy naukowcy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pracują nad technologią diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Rozwiązanie pozwoli wykrywać schorzenia u osób, które nie mają jeszcze objawów; umożliwiłaby to analiza struktury białek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka medycyna choroba Alzheimera Uniwersytet Warszawski Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego choroba Parkinsona

Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy

Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA literatura czeska reportaż literatura non fiction Literatura na Granicy Andrzej Jagodziński Kino na Granicy Cieszyn Jiří Menzel Trójka

Kosmos w łóżku, czyli blisko 80 tysięcy złotych za dwa miesiące leżenia

To brzmi jak bajka: niemieccy naukowcy zapłacą 18 tys. euro za… dwa miesiące leżenia w łóżku! Można powiedzieć praca marzeń, tym bardziej że uczestnik będzie miał świadomość, iż w ten sposób przyczyni się do postępu nauki: są to bowiem badania związane z reakcją organizmu na stan nieważkości.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA sen kosmos eksperyment astronauta NASA Józef Niewiarowski Trójka Habitat Lunares

"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}

Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie SZTUKA Aleksandra Dobieszewska Trójka

Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Już po raz ósmy w miniony weekend przyznano Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która wręczana jest co dwa lata, począwszy od 2010 r. W tym roku wybrano tomik "Okres ochronny" 33-letniej chorwackiej poetki, scenarzystki, dramaturżki, redaktorki i aktywistki Moniki Herceg. Przetłumaczyła go kroatystka Aleksandra Wojtaszek. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Chorwacja Europejski Poeta Wolności Krzysztof Czyżewski Trójka

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ekologia środowisko akcja charytatywna

Unikatowy dokument w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego: powstańczy dziennik Aliny Janowskiej

- Mama nigdy nie mówiła o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go, przekopując się przez pozostałe po niej materiały - wspomina Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej. Powstańczy dziennik aktorki został przekazany we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Powstanie Warszawskie 1944 Alina Janowska Michał Zabłocki Aleksandra Dobieszewska II wojna światowa historia Polski

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Trójka

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Kuba Witkowski getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

Po 26 latach znika Era Jazzu. – Chcę skończyć, kiedy jesteśmy na topie – mówi Dionizy Piątkowski

To był jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i w Europie. Przez ponad ćwierć wieku Era Jazzu prezentowała najważniejszych artystów z całego świata, ale też inspirowała miłośników jazzu i oferowała przeżycia i emocje na najwyższym poziomie. Festiwal ogłasza swój ostatni koncert, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza już 14 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz Poznań koncerty Jacek Butlewski Trójka

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Trójka