Polskie Radio
Section05

Rafał Habielski

W PRL istniała alternatywa dla narracji władz o Powstaniu Warszawskim. Było nią Radio Wolna Europa

Polska w okresie PRL znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Miało to niebagatelne znaczenie w kontekście tego, jak w kraju przedstawiano Powstanie Warszawskie. W rękach komunistów znajdowały się wszystkie środki masowego przekazu ale istniała alternatywa – oczywiście z punktu widzenia władz w kraju nielegalna – mowa tu o Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która od 1952 roku nadawała z Monachium.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie PRL Radio Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Juliusz Mieroszewski dziennikarze wspomnienie Wacław Holewiński Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz KULTURA Jerzy Giedroyc

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski rocznica

Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski II wojna światowa radio Stefan Korboński

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Czapski i Giedroyc. "W ich listach widać poczucie odpowiedzialności za polskie sprawy"

- Józef Czapski i Jerzy Giedroyc mieli poczucie ogromnej odpowiedzialności, to przebrzmiewa w ich listach. Według nich żołnierz powinien być wyposażony w coś, co pozwoli mu zmierzyć się z rzeczywistością. Obaj byli pesymistyczni co do przyszłości Polski, powstała między nimi unikalna relacja międzyludzka, oparta na zaufaniu, wzajemnej pomocy i bezwarunkowej współpracy - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc listy Dwójka Dorota Gacek historia Polski

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski historia Polski Dwójka

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański