Polskie Radio
Section05

Rafał Habielski

Prof. Rafał Habielski: Nobel dla Sołżenicyna był przełomem

- Przyznanie Nobla Sołżenicynowi w 1970 roku było odbierane na Zachodzie jako nagroda o charakterze politycznym - zresztą całkowicie zasadnie, co nie umniejsza rangi literackiego wymiaru jego twórczości. Ale ta nagroda była przełomem, jeśli chodzi o świadomość tego, czym była rzeczywistość sowiecka w okresie stalinowskim, ale także później - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Sołżenicyn Nobel literatura Dwójka KULTURA Andrzej Mietkowski

Aresztowanie kard. Wyszyńskiego. Rafał Habielski: apogeum stalinizmu w Polsce

- Dziś 5 marca 1953 roku, dzień śmierci Stalina, definiujemy jako impuls odwilży, ale ta odwilż jest odsunięta w czasie. Po aresztowaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego i przysiędze episkopatu złożonej na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i jej rządowi, władze mają poczucie, że podporządkowały sobie Kościół - mówił współprowadzący audycję "Ślady pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Kościół PRL Andrzej Mietkowski Stefan Wyszyński komunizm stalinizm

Radio Wolna Europa i jego dowódca Jan Nowak-Jeziorański

- Występował nie jako dyrektor, tylko jako dowódca. Miał poczucie, że misja, którą radio spełnia musi unieważniać wszystkie koszta pracy - bohaterem kolejnej audycji "Ślady pamięci" był polski polityk, politolog, działacz społeczny i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Dwójka Andrzej Mietkowski Radio Wolna Europa

Gustaw Herling-Grudziński. Literatura i "Kultura"

Bombardier spod Monte Casino, autor niezwykłego "Dziennika pisanego nocą", wspaniałych opowiadań, ale przede wszystkim wywiezionego z Gułagu własnego świadectwa – wspomnień "Inny świat". W audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski mówili o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, od którego śmierci mija w tym roku 20 lat.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Andrzej Mietkowski Jerzy Giedroyc Dwójka literatura

Prof. Rafał Habielski: Giedroyc był człowiekiem o nieposkromionej wyobraźni

- Niezwykłość tej osoby sprowadza się przede wszystkim do dzieła jego życia, czyli miesięcznika "Kultura", którą wydawał w Rzymie od 1947 roku. Kiedy pismo przeniosło się do Maisons-Laffitte, zmieniło charakter i stało się – wbrew nazwie – miesięcznikiem poświęconym zagadnieniom politycznym, uwzględniającym zagadnienia kulturalne. Ale jego wielką życiową pasją była polityka - mówił w Dwójce historyk.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Dwójka Maisons-Laffitte KULTURA

Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
Zobacz więcej na temat:  Kajetan Dzierżykraj-Morawski II Rzeczpospolita niepodległość Katarzyna Kobylecka HISTORIA historia Polski