Polskie Radio
Section05

Roman Dmowski

Jaki wpływ na działania Narodowej Demokracji miała myśl romantyczna?

Czy ideały romantyczne były ideą założycielską, kontynuowaną w dalszym działaniu środowiska narodowodemokratycznego począwszy od Ligi Polskiej z lat 80 XIX stulecia? Dwudziestowieczny emigrant Wojciech Wasiutyński uważał, że "Jeżeli Dmowski podpisał Traktat Wersalski, przywracający Polsce niepodległość, to dlatego, że był tym, który umiał znaleźć drogę dla narodu poza ugodą i poza powstaniem".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn romantyzm liga polska Adam Mickiewicz

Niepodległość dla Polski. Prof. Sikorski: nie byłoby jej, gdyby nie Piłsudski i Dmowski

- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski

Fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Święto Niepodległości historia Polski Tomasz Gajownik Józef Piłsudski

Paderewski i Dmowski. Ambasadorzy sprawy polskiej w Paryżu

Traktat wersalski, który zakończył I wojnę światową, był efektem działań i negocjacji podejmowanych m.in. przez polską delegację w Paryżu. - Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i delegaci Józefa Piłsudskiego pokazali, co oznacza obrona polskich interesów i dopominanie się o polskie racje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Jaką rolę odegrali w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn Paryż Ignacy Jan Paderewski

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Dmowski i Paderewski - na światowych salonach walczyć o sprawę polską

Choć dyplomatyczna aktywność Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w okresie I wojny światowej ma charakter synergiczny, choć obaj ze sobą współpracowali, to zdaniem prof. Andrzeja Nowaka wszystkie wysiłki zaczynają się od współzałożyciela Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Jan Paderewski historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja muzyka klasyczna NAUKA

Tadeusz Bielecki. Dlaczego jest nazywany następcą Romana Dmowskiego?

Urodził się w 1901 roku, był politykiem narodowym, parlamentarzystą II Rzeczpospolitej, honorowym przywódcą narodowców na emigracji, publicystą, autorem wspomnień "W szkole Dmowskiego". Dlaczego Tadeusz Bielecki jest nazywany następcą Romana Dmowskiego? Kiedy i jak z związał się z ruchem narodowym, jaką spuściznę po sobie pozostawił?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Młodzież Wszechpolska Dorota Truszczak Jan Żaryn

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Józef Piłsudski Andrzej Nowak

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego HISTORIA Ignacy Jan Paderewski Jan Żaryn

Projekt ustawy dot. ochrony nazw obiektów. Prószyński: to gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych

- Chodzi o to, żeby w przestrzeni publicznej zagwarantować pewne uczczenie świętych czy ważnych postaci z polskiej historii, żeby po prostu dany samorząd nie mógł prowadzić żenujących podejść zmian, bo to się niestety zdarza - powiedział o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej radny PiS Michał Prószyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa regiony Rafał Trzaskowski prawo