Polskie Radio
Section05

Rzeszów

Pałac w Boguchwale: wyraz niespełnionych ambicji księcia Teodora Lubomirskiego

Pierwsi właściciele nadali tej miejscowości nazwę, kolejni wybudowali dwór, a następni -  nazwę zmienili, a dwór rozbudowali. I choć pozostała z niego jedynie część, nadal warta jest obejrzenia. Gdzie tym razem jesteśmy? W Boguchwale koło Rzeszowa, która pierwotnie nazywała się Pietraszówka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki zamki w Polsce podkarpackie Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Laboratorium drogowe GDDKIA na Podkarpaciu wykonało ponad 11 tys. badań w tym roku

Laboratorium Drogowe GDDKiA w Rzeszowie w tym roku wykonało 11 tys. 250 różnego rodzaju badań. To rekordowy wynik w historii tej placówki – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus. W sumie, w ostatnich 5 latach laboratorium przeprowadziło blisko 39 tys. badań.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online GDDKiA drogi bezpieczeństwo na drodze kierowcy

Zmiany w organizacji ruchu na Wszystkich Świętych. Sprawdź, jak w poszczególnych miastach można dojechać na cmentarze

W miastach w całej Polsce 1 listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu nekropolii ulice będą częściowo zamknięte, wprowadzone ograniczenia prędkości i zakazy zatrzymywania. Lokalne władze apelują do mieszkańców o skorzystanie z komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że uruchomione zostaną linie specjalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych miasto transport miejski autobus tramwaj metro Warszawa Łódź Trójmiasto Gdańsk Gdynia Kraków Wrocław Bydgoszcz Olsztyn komunikacja miejska społeczeństwo regiony Polskie Radio Kierowców

PiS uratował PKP Cargo od prywatyzacji. Sasin: rządy Tuska to okres zwijania państwa

- Gdyby Donaldowi Tuskowi udało się zrealizować plan, to PKP Cargo byłoby dziś firmą w stu procentach prywatną. W żadnym wypadku nie służyłaby obywatelom, polskiemu państwu, nie byłaby tym narzędziem reagowania w sytuacjach kryzysowych - mówił w środę w Jaśle na Podkarpaciu minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych podkarpackie PKP Cargo Donald Tusk kampania wyborcza GOSPODARKA infrastruktura

Podkarpackie. Poprawi się bezpieczeństwo na 15 przejściach dla pieszych

15 przejść dla pieszych na drogach krajowych Podkarpacia zostanie doświetlone. To kolejne inwestycje z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID), które w znaczący sposób wpłynął na poprawę bezpieczeństwa pieszych – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców drogi bezpieczeństwo na drodze GDDKiA infrastruktura piesi

Prezes PiS: w referendum proszę głosować 4 x NIE, a w wyborach na listę nr 4

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Rzeszowie pod hasłem #BezpiecznaPolska ostrzegał przed przemianą polityczną Platformy Obywatelskiej. Stwierdził, że PO próbuje dziś naśladować program PiS. Jako przykład podał stosunek do kwestii bezpieczeństwa czy sprzeciw wobec prywatyzacji lasów. - W referendum proszę głosować 4 x NIE, a w wyborach proszę oddać głos na listę nr 4. To są najważniejsze wybory od 1989 roku, dlatego walczymy do ostatniego dnia kampanii wyborczej - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński konwencja PiS konwencja PiS w Rzeszowie

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Jakub Domoradzki Żydzi Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Pod Rzeszowem powstaje najnowocześniejsza baza obsługi samolotów w Polsce. Będzie mogła serwisować nawet Dreamlinery

Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka wbite zostały w czwartek symboliczne łopaty pod budowę największej inwestycji w historii spółki LOTAMS. Będzie to najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Pierwsze maszyny mają zostać przyjęte do obsługi w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotnictwo

"Maskarada" w Rzeszowie. Festiwal dla każdego ze strachem w tle

Po raz trzynasty w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada". Hasło tegorocznej odsłony imprezy, którą organizuje rzeszowski Teatr Maska, brzmi "oSWÓJ lęk". – Będziemy się poruszać wokół tematyki strachu i lęków – zapowiada Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny festiwalu i Teatru Maska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler spektakl spektakle dla dzieci