Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Gliński: prowadzimy obecnie prawie 100 procesów w sprawie odzyskania straconych dzieł sztuki

- Nasze straty dzieł sztuki podczas wojny były ogromne, dlatego każdy powrót jest dla nas bardzo ważny - powiedział wicepremier Piotr Gliński po podpisaniu umowy nt. powrotu z USA serii obrazów na temat historii Polski z 1939 r. Jak dodał, ministerstwo kultury prowadzi obecnie niemal 100 procesów w sprawie odzyskania dzieł.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Piotr Gliński II wojna światowa USA Stany Zjednoczone ŚWIAT

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Marc Chagall muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa

PR24 "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" Jana Matejki. Prof. Miziołek: to malarski poemat

- Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" jest poematem, który zawiera wszystkie elementy dziejów, tego wszystkiego, co złożyło się na wielki tryumf konstytucji, która, choć funkcjonowała przez chwilę, jest dla nas wielkim światłem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, b. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Matejko konstytucja 3 maja historia Polski

"To dla artystów, którzy walczą o Ukrainę". Szymańska o koncercie Oleny Leonenko

- Do organizacji koncertu doszło dzięki długoletniej współpracy z Fundacją ARKA im. Józefa Wilkonia oraz współpracy z samym artystą, który przyjaźni się z Oleną Leonenko - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Szymańska, inicjatorka i współorganizatorka koncertu "Pieśni nieba i ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA MUZYKA Ukraina POLSKA koncert

"Nie ocenzurowano" ocenzurowane

Są takie spektakle, wystawy czy inne wydarzenia kulturalne, które bez intencji autorów wywołują skrajne emocje. A dodatkowo skłaniają do zabrania głosu zarówno tych, którzy daną rzecz widzieli, jak i tych, którzy jedynie powołują się na wypowiedzi innych. Zazwyczaj ten efekt nadmiernego zainteresowania wywołują powody pozaartystyczne: zbieg okoliczności, miejsc, kontekstu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA cenzura PRL Klub Trójki Monika Małkowska Trójka

Wisła bohaterką przekrojowej wystawy J. Modzelewskiego

Wystawa "Kraj nad Wisłą" prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości malarza Jarosława Modzelewskiego – pokazuje twórczość malarza od czasu ukończenia warszawskiej ASP w latach 80., przez okres aktywnego uczestnictwa w nurcie polskiej nowej ekspresji po, jak ujmują to krytycy sztuki, "odmalowywanie ikon codzienności", co Modzelewski robi do dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Katarzyna Cygler wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa

"Szalony świat Louisa Waina". Benedict Cumberbatch zagrał ekscentrycznego kociarza

22 kwietnia 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Szalony świat Louisa Waina" w reżyserii Willa Sharpe'a. Produkcja przedstawia losy brytyjskiego artysty (w tej roli Benedict Cumberbatch), który zyskał popularność dzięki serii niezwykłych rysunków przedstawiających kolorowe, antropomorficzne koty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Benedict Cumberbatch koty malarstwo schizofrenia Wielka Brytania artysta KULTURA

"Magiczna podróż po wędrujących obrazach". Minister kultury chwali polską wystawę na weneckim Biennale

Wystawa romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim weneckiego Biennale 2022 to "opowieść o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływach pomiędzy kulturą romską, polską i europejską" - ocenił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym z okazji otwarcia ekspozycji. "Jest ona próbą poszerzenia europejskiej historii sztuki o przedstawienie kultury romskiej" - zaakcentował prof. Gliński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wenecja KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa