Polskie Radio
Section05

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Szymon Kuśmider: "Oni" Witkacego to tekst wieszczy

- Sztuka ta powstała w 1920 roku i już wówczas pokazywała to, co nam grozi. Nie chodzi tylko o Polskę, chodzi o cały nasz świat. O ten lęk, że nadejdzie moment, kiedy ktoś powie, że lepiej wie, co należy mówić i co należy robić, a co będące nie po myśli rządzących trzeba wyrzucić - mówił w Dwójce aktor i reżyser, który właśnie ukończył pracę nad słuchowiskiem według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Małgorzata Szymankiewicz

"Sonata Belzebuba". Słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Sonata Belzebuba to historia młodego kompozytora i buntownika, który wchodzi w pakt z diabłem, żeby przy jego pomocy stworzyć genialne dzieła muzyczne. To taki trochę Doktor Faustus w wydaniu i na miarę mistrza Witkacego, tylko że napisany w 1925 roku, czyli prawie dwadzieścia lat przed Tomaszem Mannem.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Waldemar Modestowicz Anna Chodakowska Maria Pakulnis Wiktoria Gorodeckaja Justyna Kowalska Mateusz Rusin Piotr Grabowski Marcin Przybylski krzysztof stelmaszyk

Między kropkami. "Sztuka skalnego Podhala"

- Sztuka ludowa, która realizuje się w bardzo różnych dyscyplinach, zawsze stanowiła inspirację dla sztuk pięknych, dla sztuki wyższej. To bardzo istotna dziedzina twórczości na Podhalu, o tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – mówiła w audycji "Między Kropkami” Joanna Hübner-Wojciechowska, autorka książki "Sztuka skalnego Podhala".
Zobacz więcej na temat:  emigracja KULTURA HISTORIA USA Podhale sztuka ludowa Zakopane

Czysta Forma i Mumia Chińska. "Pragmatyści" Witkacego

- Bunt przeciwko realizmowi, psychologizmowi, ideologii – wyliczała prof. Barbara Osterloff przyczyny, które fundowały teorię Czystej Formy Witkacego. Przed niedzielną transmisją – z Festiwalu "Dwa Teatry" – premierowego słuchowiska na podstawie "Pragmatystów" w audycji rozmawialiśmy zarówno o tym dramacie, jak i o jego, nie tylko estetycznych, kontekstach. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Barbara Osterloff KULTURA Dwa Teatry 2 teatry 2019 - articles

"Bezimienne dzieło". Słuchowisko Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Warenyci

Słuchowisko w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci to realizacja dramatu Witkacego pod tym samym tytułem. Utwór powstały w 1921 roku, a opublikowany dopiero w 1962 roku, przedstawia katastroficzną wizję dziejów - nad światem zapanował bowiem duch rewolucji przygotowywanej przez zwolenników Joachima Mieduwała. Planowany wśród mieduwalszczyków spisek, który doprowadzić ma do przewrotu społecznego, zwiastuje koniec świata, jaki znali bohaterowie "Bezimiennego dzieła".
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Jan Warenycia Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Mirosław Zbrojewicz Marian Opania Piotr Kozłowski Leon Charewicz Katarzyna Dąbrowska Elżbieta Kijowska Piotr Bajtlik Damian Damięcki Marcin Troński

"Witkacy opowiada tu o podstawowej potrzebie każdego z nas"

- Pozornie forma tego dramatu, nielogiczna, zaburzona i niekonsekwentna, po głębszym namyśle staje się bardzo logiczna. Temat, który dla mnie się tu wyłania, to bardzo podstawowa, dogłębna potrzeba, aby nadać własnemu życiu sens - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka spektaklu-słuchowiska "Kurka wodna" w ramach cyklu "Polski w Dwójce".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie TEATR KULTURA Małgorzata Szymankiewicz Anna Wieczur-Bluszcz Barbara Osterloff