Polskie Radio
Section05
Syberia

Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce. "Świętujemy Boże Narodzenie tak, jak nas uczyły babcie"

We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy. Mieszkający tam Polacy obchodzą święta Bożego Narodzenia zgodnie z naszą tradycją. W nocy w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego biskupa Stanisława proboszcz ksiądz Karol Lipiński odprawił Pasterkę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie POLSKA HISTORIA tradycja

Boże Narodzenie w Związku Radzieckim. Posłuchaj wspomnień łagierników i zesłańców

- Mama zaczęła "Lulajże, Jezuniu" i tak wszyscy śpiewaliśmy, a tata ciągle wychodził. Ja, mając te 12 lat, myślałam, że może po prezent jakiś dla nas, ale on chyba płakał. Mama też płakała, a ja zastanawiałam się "dlaczego?", przecież była cała miska kartofli - tak Wigilię Bożego Narodzenia na zesłaniu wspominała w audycji Polskiego Radia Sybiraczka, która jako dziecko spędziła pięć lat w głębi Rosji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ZSRR Związek Radziecki sowieckie obozy pracy magazyn 2022/2023

"Dewajtis". Wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy bohaterów serialu

Powstanie styczniowe, walka z Rosjanami, zsyłki na Syberię, a wcześniej: powstanie listopadowe. Wiedza o tych wydarzeniach jest niezbędna, by zrozumieć punkt wyjścia opowieści zawartej w "Dewajtis". Ten nowy serial Telewizji Polskiej, oparty na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem, opowiada bowiem o ludziach, których losy determinowała wielka historia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Powstanie Styczniowe Maria Rodziewiczówna serial Dewajtis literatura Rosja

"Polska musi być silnym krajem". Sasin: już nigdy nie może być podbita

Minister aktywów państwowych uczestniczył w obchodach Dnia Sybiraka i odsłonięcia pomnika ppor. Bogdana Śleszyńskiego ps. "Łoś" Jedwabnem. - Polska musi być krajem silnym, krajem, który jest w stanie się obronić, który buduje swoją potęgę militarną, ale również buduje skuteczne sojusze - mówił na Podlasiu Jacek Sasin. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych 17 września 1939 Białystok

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  deportacje deportacja HISTORIA historia Polski ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne zbrodnia katyńska

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego