Polskie Radio
Section05

Sytuacja powodziowa

Zalane szpitale i przychodnie. Gdzie pacjenci mają szukać pomocy i lekarstw?

Fala deszczu doprowadziła do gwałtownego wzrostu poziomu wód w rzekach, takich jak Odra, Nysa Kłodzka czy Bystrzyca, powodując powodzie. Zalane zostały m.in. liczne szpitale i przychodnie. Co z pacjentami, którym skończyły się leki lub mają problem z realizacją recept z powodu braku asortymentu w aptekach? 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 powódź Roman Czejarek Główny Inspektor Sanitarny szpital medycyna leki Michał Sutkowski

Powrót do domu po powodzi. GIS: najpierw czyszczenie, potem dezynfekcja

Wszystko, co miało kontakt z wodą powodziową, zostało skażone i potrzebna jest dezynfekcja lub zutylizowanie. Woda po drodze wypłukuje śmietniki, zabiera martwe zwierzęta, zanieczyszczenia chemiczne. Żywność, leki, środki higieniczne, pościel, która miała kontakt z wodą - należy wyrzucić. Także budynki mieszkalne, gdzie zalegała woda z powodzi, wymagają odpowiedniego przygotowania przed ponownym zamieszkaniem. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 powódź Roman Czejarek GIS Główny Inspektor Sanitarny sprzątanie woda bakterie

Zatrzymano człowieka w mundurze. "Badamy wpływy zagraniczne"

- Mężczyzna przebrany w mundur miał przemyślaną historię z uwiarygodnianiem tego przekazu. Człowiek został zatrzymany, więc służby mogą przeprowadzić dokładne ustalenia, sprawdzić, czy były wpływy zagraniczne - mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo policja dezinformacja Polskie Radio Trójka Renata Grochal Czesław Mroczek powódź

Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka klimat ocieplenie klimatu aktywiści Jakub Jamrozek Marta Hoppe Inicjatywa Wschód Patrycja Wójcik Klara Rościszewska Kamil Wyszkowski Dominik Nowak Kamila Kadzidłowska Olga Ślepowrońska Marta Palińska Anna Frączyk

Uzdrowisko Lądek-Długopole zaprasza kuracjuszy. Prezes: jest bezpiecznie

Olbrzymie ilości błota i żwiru, zniszczone domy, zerwane mosty, a kilkaset metrów wyżej deptaki i spacerujący kuracjusze - to dwa oblicza Lądka-Zdroju po olbrzymiej fali powodziowej, która przeszła przez to miasto. - Ziemia kłodzka podzielona jest na strefy. W niektórych życie toczy się zupełnie normalnie, w innych trwają prace, do których zaangażowani są wszyscy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Walaszczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.
Zobacz więcej na temat:  powódź Daniel Wydrych uzdrowisko zdrowie Lądek-Zdrój Lądek-Długopole Joanna Walaszczyk

Walka z czasem. Fala ma ponad 9 metrów, mieszkańcy nocą umacniają wały [ZAPIS RELACJI]

Fala kulminacyjna przechodzi już przez Wrocław, ale trzeba czasu, nim Odra opadnie - tak ocenia urząd miasta. Niewykluczone są także przesiąknięcia przez wały przeciwpowodziowe. Taki wysięk zatamowano wieczorem na Bystrzycy - na miejsce skierowano 300 żołnierzy WOT. W nocy wały umacnia Brzeg Dolny - władze miasta z lękiem spoglądają na prognozy nawet 10-metrowego poziomu wody. W Lubuskiem ogłoszono alarmy powodziowe w kilku powiatach.
Zobacz więcej na temat:  powódź służby i bezpieczeństwo POLSKA

POLSKIE RADIO 24 Środki z UE dla Polski. "Inicjatywa i znajomość procedur"

- Polska wykazała się tu innowacyjnością i przedsiębiorczością. Polski rząd zorganizował jako pierwszy taką inicjatywę. W jakimś sensie Polska przez to na tym korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski (Res Publica, Visegrad Insight) o przyznaniu przez Komisję Europejską pomocy finansowej krajom dotkniętym powodzią.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski powódź Ursula von der Leyen Unia Europejska Donald Tusk