Polskie Radio
Section05

TEATR

Czy teatr wciąż jest miejscem refleksji i przemiany?

Już w swoim założeniu teatr miał nie tylko stanowić formę rozrywki i sposób na chwilową ucieczkę od rzeczywistości, ale także być okazją do dużo głębszych przeżyć. Greckie tragedie konstruowano w taki sposób, by widz miał okazję przeżycia swoistego katharsis. Współczesny teatr również może być miejscem refleksji i wyciszenia. Czy ta medytacyjna rola przedstawienia teatralnego wpisana jest w misję teatru?
Zobacz więcej na temat:  spektakl teatrologia Monika Pilch Krzysztof Rutkowski KULTURA Dwójka Michał Mizera

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3546

W oczekiwaniu na powrót Helenki, która wraz z babcią Anną wybrała się ze święconką do Kościoła, Małgosia, ku wielkiemu zaskoczeniu Michała, postanawia spakować się na dwutygodniowy wyjazd motywacyjno-terapeutyczny grupy AA, który rozpoczyna się zaraz po świętach. Jeszcze większe zaskoczenie czeka Michała wraz z powrotem babci Ani i Helenki z kościoła. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Matysiakowie Marta Rebzda Maria Pakulnis Marcin Hycnar Joanna Pach-Żbikowska Sławomir Grzymkowski Noemi Żbikowska Borys Wiciński Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

Znakomita Jadwiga Jankowska-Cieślak w słuchowisku Rafała Wojasińskiego "Gospodyni domowa"

Przypominamy słuchowisko z 2020 roku "Gospodyni domowa" ze znakomitymi kreacjami Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Olgierda Łukaszewicza. Zlikwidowana wiejska szkoła. Nowy właściciel, hodowca świń, twórca kompletnie nieracjonalnych teorii naukowych. I nieoczekiwany gość. Jedna z ostatnich mieszkanek miejscowości, która ma bardzo nietypowe marzenie.  
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Jadwiga Jankowska-Cieślak Olgierd Łukaszewicz Rafał Wojasiński Waldemar Modestowicz Maciej Kubera

Pociąg "Wyzwolenie" relacji Teatr Polski – Teatr Wybrzeże

– Mnie absolutnie uwiodła i porwała ta idea, że kupując w kasie teatru bilet na spektakl, ten bilet jest jednocześnie biletem na pociąg. To jest coś tak cudownego, tak genialnego, że ja bym sobie życzyła, żeby coś podobnego odbywało się przynajmniej raz na pół roku – mówiła w Dwójce pasażerka pociągu PKP Intercity "Wyzwolenie" relacji Warszawa – Gdańsk uruchomionego specjalnie z myślą o festiwalu Lamentacje.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jan Klata Festiwal Lamentacje Teatr Wybrzeże KULTURA Dwójka Teatr Polski w Warszawie

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3312

W domu Jabłońskich trwają przygotowania do Wielkanocnego śniadania. Adam i Karol odwiedzają ze święconą wodą zwierzęta gospodarskie. Na śniadaniu nie będzie Renaty, która spędza Wielkanoc z Teterą. Irena ma nadzieję, że Janusz wreszcie się Renacie oświadczy. Świąteczny nastrój psuja nieco napięte stosunki miedzy Pauliną i Karolem, które odbijają się także na Jasiu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz Elżbieta Gaertner Danuta Stenka Anna Malarz Cezary Kwieciński Rafał Zawierucha

Ta historia chodziła za mną od dawna. "Skóra po dziadku" Mateusza Pakuły na scenie

- Pisałem książkę prozatorską i od razu wiedziałem, że przygotuję z tego spektakl - mówił Mateusz Pakuła w audycji Tu Myśliwiecka 3/5/7. Spektakl "Skóra po dziadku" miał premierę w ostatni weekend w Krakowie, w teatrze "Łaźnia Nowa". - Ta historia chodziła za mną od bardzo wielu lat - przyznał w rozmowie z Michałem Nogasiem Mateusz Pakuła. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pakuła Kielce pogrom kielecki wojna Kraków spektakl Trójka Michał Nogaś

"M. Faktor. Narodziny piękna". Premiera musicalu w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Autorski musical Agaty Biziuk "M. Faktor. Narodziny piękna" opowiada o życiu Maksa Faktorowicza, legendarnego założyciela znanej na całym świecie marki kosmetycznej Max Factor, twórcy terminu "make-up" oraz wizażysty największych gwiazd złotej ery Hollywood.  Premiera w stołecznym Teatrze Żydowskim - w najbliższy piątek 11 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Żydowski Max Factor kosmetyki spektakl

Teatr Narodowy: ostatnie przygotowania do premiery "Hamleta" w reż. Jana Englerta

- Nie da się Hamleta zagrać tylko emocjami, tylko relacjami. Kłopot z Szekspirem polega na tym, że on operuje olbrzymimi emocjami, napięciami, ale kontrolowanymi całkowicie przez głowę - mówi przed premierą "Hamleta" jego reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert. Spektakl tym ważniejszy w jego dorobku, że to właśnie nim Englert żegna się ze swoją funkcją. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert William Szekspir Teatr Narodowy w Warszawie Dwójka dramat KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

"Hamlet" w Teatrze Narodowym. Zwieńczenie 28 sezonów pracy artystycznej Jana Englerta

To koniec pewnej epoki. Jan Englert rozstaje się z Teatrem Narodowym. Dyrektor artystyczny jednej z najważniejszych polskich scen żegna widzów "Hamletem" Williama Szekspira - traktatem o prawdzie i kłamstwie, manipulacji i fałszowaniu rzeczywistości, z pytaniem o to, czy człowiek jest godzien współczucia. Premiera spektaklu 12 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie SZTUKA KULTURA Martyna Podolska

"Gotki". Słuchowisko Artura Pałygi w adaptacji i reżyserii Darii Kopiec

To bolesna opowieść o iluzji, złudzeniach, kłamstwie, mechanizmie starania się ponad siły, o toksycznej relacji córek z matką, o kobiecości, siostrzeństwie, zazdrości, poczuciu niższości i wyobrażeniach. Chora matka, trochę szalona, odcięta od swoich emocji jest jak antyczna figura, spiritus movens. Jej stan zdrowia staje się pretekstem spotkania sióstr a jej śmierć wnosi uzdrawiającą żywotność w ich relację.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Artur Pałyga Daria Kopiec Andrzej Brzoska Natalia Czekała Beata Jankowska Bożena Borek Beata Niedziela Katarzyna Pałka Joanna Sokołowska słuchowisko