Polskie Radio
Section05

TEATR

"Buty moje". Słuchowisko Krzysztofa Bizio w reżyserii Dariusza Błaszczyka

"Buty moje” to drugi komediodramat w serii „słuchowisk muzycznych” autorstwa Krzysztofa Bizio, które zostało zainspirowane utworem muzycznym. Po „Jednym kroku”, które stanowiło nawiązanie do piosenek „Do zakochania jeden krok” w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego i „One Step Beyond” zespołu Madness, tym razem tekst wyreżyserowany przez Dariusza Błaszczyka nawiązuje do „Walking in My Shoes” Depeche Mode.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Krzysztof Bizio Dariusz Błaszczyk Maciej Kubera Paweł Małaszyński Marcin Przybylski Anna Dereszowska Joanna Pach-Żbikowska

"Matka Joanna od Aniołów". Słuchowisko Jarosława Iwaszkiewicza w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza

Do klasztoru sióstr w Ludyniu przybywa egzorcysta ojciec Suryn. Jego zadaniem jest zajęcie się przełożoną Matką Joanną, opętaną przez diabły, odpowiedzialną za brewerie i szaleństwo innych sióstr.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Jarosław Iwaszkiewicz Tomasz Cyz Andrzej Brzoska Adam Woronowicz Mirosław Konarowski Adam Ferency Mateusz Weber Grzegorz Małecki Maciej Zuchowicz

Jacek Sieradzki: na pewne zadania, które stawia literatura, teatr współczesny nie ma ochoty

- Jest cała seria tekstów dramatycznych, w które autor wpisuje pewną wizję konstrukcyjną. W środku mają swój motorek, swój rodzaj zadań. Tak pisywały wszystkie Różewicze z Mrożkami i potem przychodził Jerzy Jarocki, brał ten motor i go poprawiał, dodawał mocy teatralnej. Czasem były o to nawet kłótnie z autorami. Dziś wśród reżyserów nie ma takiego myślenia - mówił w Dwójce krytyk teatralny Jacek Sieradzki.
Zobacz więcej na temat:  dramat Dominik Gac Jacek Sieradzki Dwójka KULTURA Kazimierz Dejmek Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara spektakl Lublin

Anna Sroka-Hryń sięga po piosenki Niemena. Czy publiczność da się ponieść wspomnieniom?

Anna Sroka-Hryń sięga do twórczości kolejnej legendy polskiej muzyki. - Zamknął się jakiś krąg, bo znów wróciłam do Niemena, ale jestem już zupełnie inna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka, aktorka i piosenkarka. "Jednego serca - piosenki z repertuaru C. Niemena" to jej najnowszy spektakl muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Anna Sroka-Hryń Czesław Niemen Teatr Muzyczny Roma

"Trójka pod księżycem": Miłość i muzyka w Nowym Teatrze w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku należy od kilku sezonów do tych, o których mówi się i pisze nie tylko w lokalnych mediach. W 2020 roku po remoncie, rozbudowie otrzymał nową, funkcjonalną i atrakcyjną siedzibę. Prowadzony przez aktora Dominika Nowaka, proponuje różnorodny repertuar, organizuje festiwale, mając własny, twórczy zespół, zaprasza artystów spoza Pomorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik KULTURA Tomasz Man spektakl

"Rododendron z ulicy Freta". Słuchowisko Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk, to polscy laureaci Nagrody Nobla. Cztery panie i czterech panów zdobyło najwyższy laur w dziedzinach, którym poświęcili swe życie i pracę naukową bądź artystyczną. Jednakże jedynie Maria Skłodowska otrzymała tę najbardziej prestiżową nagrodę na świecie aż dwa razy. Nagrody z literatury, których jest na tej liście najwięcej, mają ogromne znaczenie dla kultury naszego kontynentu, niemniej praca naukowa Skłodowskiej i jej odkrycia stały się własnością oraz dobrodziejstwem dosłownie całej ludzkości, bez żadnych ograniczeń i barier.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Dobrosława Bałazy Marta Lipińska Katarzyna Tatarak Aleksandra Kowalicka Krzysztof Wakuliński Robert Czebotar Przemysław Niedzielski

"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TR Warszawa spektakl premiera Tomasz Miara Trójka

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
Zobacz więcej na temat:  taniec Poznań Jakub Kukla Teatr Muzyczny w Poznaniu Dwójka Przemysław Kieliszewski przetarg śpiew

"Kora – dziecko słońca": muzyczna opowieść o charyzmatycznej artystce w szczecińskim Teatrze Polskim

W szczecińskim Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej, już za kilka dni premiera spektaklu "Kora – dziecko słońca". To muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. O gwieździe, jakiej wcześniej nie było w polskim show-businessie. I jakiej już nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kora premiera Teatr Polski w Szczecinie Tomasz Miara Trójka

"Okazało się, że mam głos i porcję muzykalności". Kalina Jędrusik o swoich piosenkach

- To był rzeczywiście "mój pierwszy bal" pod każdym względem. I to była moja pierwsza piosenka nagrana dla Polskiego Radia - opowiadała Kalina Jędrusik o wielkim przeboju, od którego zaczęła się jej kariera piosenkarki. Wcześniej jednak, jak wspominała w radiowych nagraniach, marzyła o śpiewie operowym.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik piosenka Jeremi Przybora muzyka rozrywkowa Kabaret Starszych Panów HISTORIA

Cezary Żak: gra w filmie jest łatwiejsza, teatr to ciągły egzamin

– W filmie się gra przede wszystkim scena po scenie. Można ją powtórzyć, nie ma takiego napięcia. Nie ma naprzeciw 500 osób, które słuchają, patrzą, analizują, czekają na potknięcia lub sukcesy. W teatrze rzeczywiście codziennie się zdaje egzamin – przyznaje Cezary Żak, opowiadając o napięciu, jakie towarzyszy mu wciąż na deskach teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Cezary Żak KULTURA

"Przeciw przemocy - Sceny z albumu Ireneusza Iredyńskiego". Słuchowisko Piotra Müldnera - Nieckowskiego w reżyserii Krzysztofa Szustera

Akcja słuchowiska Piotra Müldnera-Nieckowskiego zaczyna się w roku 1980, kiedy sławny już, ale będący po trudnych przejściach Iredyński żeni się po raz drugi, tym razem z, poznaną w domu Jonasza i Jadwigi Koftów, Teresą Polkowską, primo voto Świerzy. Był to okres, w którym znowu ostro zarzucano mu brutalność tekstów teatralnych i prozy, czego bynajmniej się nie wypierał, ale niestety i mizoginizm, który kłamliwie mu wmawiano. Bliscy znali go jako osobę czułą, pomocną i mądrą, kochającą psy, koty, ludzi autentycznych i niezakłamanych, choć stanowczą i wymagającą. Zmarł z powodu choroby wywołanej przez alkoholizm 9 grudnia 1985 w wieku 46 lat. Pozostawił dzieło obszerne, niezapomniane, które w niczym się nie zestarzało.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Krzysztof Szuster Andrzej Brzoska Leon Charewicz Ewa Kania Tomasz Marzecki Marian Opania Andrzej Mastalerz

"Wnuczki wojny". Słuchowisko Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej w adaptacji i reżyserii Katarzyny Łęckiej

"Wnuczki wojny" to historia kobiet, które nieświadomie przekazują sobie wojenną traumę, pozostawiającą głębokie blizny w psychice nawet tych bohaterek, które nie doznały cierpień bezpośrednio. To opowieść o wyniszczającym doświadczeniu wojny jako zjawisku uniwersalnym, niemającym narodowości.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Katarzyna Łęcka Andrzej Brzoska Aleksandra Justa Zuzanna Bernat Wiktoria Gorodeckaja Artem Manuilov Barbara Szamborska