Polskie Radio
Section05

TEATR

Karolina Adamczyk o więzi z widzem. Kiedy aktorom gra się łatwiej? [ZOBACZ WIDEO]

Karolina Adamczyk przyznaje, że gdy występ aktorów wpływa silnie na publiczność, jest to także mocno odczuwalne na scenie. – To jest w atmosferze, ona zagęszcza się. To jest wręcz namacalne. To napięcie, skupienie, które się wytwarza, jeśli jest dobry przepływ pomiędzy widzem a aktorem, to pomaga – ocenia aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karolina Adamczyk KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA powstania śląskie 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

"Nie zginie Polska, nie zginie". Słuchowisko Wiesława Dąbrowskiego reżyserii Aleksandry Głogowskiej

Słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie” jest poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego i Heleny Modrzejewskiej. Gdyby nie ich spotkanie, losy Polski mogłyby się potoczyć inaczej, a odzyskana w 1918 roku niepodległość nie byłaby taką oczywistością. W słuchowisku usłyszymy prof. Karola Radziwonowicza, który opowiada o wspólnych losach Heleny Modrzejewskiej i Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. W rolę najwybitniejszej polskiej aktorki wcieliła się Marta Kurzak, w roli Paderewskiego usłyszymy Przemysława Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Wiesław Dąbrowski Aleksandra Głogowska Maciej Kubera Marta Kurzak Przemysław Wyszyński

"Milczące między nami". Słuchowisko Józefa Hena w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza  

Słuchowisko powstało na podstawie książki Józefa Hena o tym samym tytule. Akcja opowieści przypada na lata po marcu 68 roku. Opuszczony przez żonę Żydówkę, ojciec dwojga dzieci, doktor nauk ekonomicznych, dziennikarz, Jerzy Wilkot, traci głowę dla młodej kobiety, Ludwiki Stablińskiej, sekretarki w biurze dokumentacji pewnego ministerstwa. Staje się ona obiektem westchnień, pragnień, aż wreszcie sen Jerzego staje się jawą…
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Józef Hen Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Arkadiusz Jakubik Justyna Kowalska Gołda Tencer Leon Charewicz Wojciech Melzer Barbara Zielińska marek barbasiewicz Grzegorz Małecki

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM II wojna światowa Armia Krajowa KULTURA

80. urodziny Krystiana Lupy. "Teatr jest miejscem, w którym można inaczej żyć"

– Artysta może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć – mówił w Polskim Radiu w 2014 roku Krystian Lupa. Ten ceniony reżyser teatralny i pedagog urodził się 80 lat temu, 7 listopada 1943 roku, w Jastrzębiu Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Lupa Stanisław Ignacy Witkiewicz literatura Thomas Bernhard filozofia psychologia wspomnienie

"Fan Club". Słuchowisko Andrzeja Wnuka w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Słuchowisko Andrzeja Wnuka "Fun Club" to pełen napięcia kryminał, którego akcja dzieje się głównie w przepięknym renesansowym Zamościu oraz pobliskim Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Andrzej Wnuk Janusz Kukuła Aleksandra Radwan Andrzej Mastalerz Marcin Przybylski Adam Wojtyszko Zbigniew Suszyński Barbara Zielińska Ewa Kania Aleksander Sosiński Joanna Pach-Żbikowska

Krystian Lupa - wielki wizjoner polskiego teatru. Próba portretu wielowymiarowego w audycji "W antrakcie"

Profesor Krystian Lupa to niewątpliwie wielki wizjoner polskiego teatru, uznany reżyser teatralny znany na całym świecie, pedagog, pisarz, filozof. Bardziej doceniany we Francji niż w Polsce ze względu na poetykę snu, niezwykłą sceniczną, autorską narrację i przywiązanie do słowa. Audycja "W antrakcie" poświęcona została jego niezwykłej sylwetce, na kilka dni przed osiemdziesiątymi urodzinami profesora.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Krystian Lupa KULTURA Trójka

XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

W zeszłym tygodniu odbył się w Toruniu XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania", jeden z najstarszych festiwali lalkarskich w Polsce, prezentującego najciekawsze dokonania teatru lalek i szeroko pojętej animacji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Hanna Wittstock, toruńska krytyk teatralna i Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Dziady" po raz pierwszy, czyli Wyspiański tnie arcydzieło

Prapremiera teatralna najważniejszego dla polskiej literatury dramatu - "Dziadów" Adama Mickiewicza - odbyła się prawie 70 lat po powstaniu dzieła: 31 października 1901 roku. Autor inscenizacji, Stanisław Wyspiański, zebrał wszystkie części tekstu, dokonując jednak wielu skrótów. "To barbarzyństwo", komentowali niektórzy.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Adam Mickiewicz Dziady romantyzm Kraków premiera HISTORIA