Polskie Radio
Section05

Tomasz Miara

Baz Luhrmann w Trójce: "Elvis" to nie jest film biograficzny

Baz Luhrmann, australijski reżyser filmowy i teatralny, przez 30 lat kariery filmowej nakręcił zaledwie sześć pełnych metraży i jeden serial. Jednak w jego przypadku jakość jest najważniejsza: w każdym ze swoich dzieł zachwycił charakterystyczną mieszanką dramatu, romansu, muzyki, komedii i intensywnych emocji. Przyjechał na festiwal EnergaCAMERIMAGE, by osobiście odebrać tegoroczną Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. Towarzyszy mu znakomita autorka zdjęć Mandy Walker. Współpracowali przy melodramacie "Australia" (2008) oraz przy "Elvisie" (2022), który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022. Z obojgiem rozmawiał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Elvis Presley FILM Paweł Turski Trójka Baz Luhrmann

Bartas nie do ruszenia, Deryło na mieliźnie, Adele na horyzoncie

Dywagacje o tym, czy Queen zepchnie Bartasa Szymoniaka ze szczytu, okazały się całkowicie bezzasadne: "Powroty" obroniły pozycję. Co więcej, Brytyjczycy spadli oczko w dół, a na drugie miejsce powróciła Kaśka Sochacka. Ponieważ na dwóch kolejnych miejscach nic się nie zmieniło – Daria ze Śląska wciąż przed Ozzym Osbourne'em – można śmiało powiedzieć, że pierwsza piątka nieźle się umocniła. Czy ktoś jeszcze pamięta, w którym notowaniu były tam inne nazwiska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Lista Przebojów Trójki

A jednak Bartas i jego "Powroty" na szczycie! Poznaj wyniki 29. notowania LPT

Bartas Szymoniak przebojem wdarł się na pierwsze miejsce "Listy przebojów Trójki". Jego utwór "Powroty" pozostawił w tyle konkurencję zaledwie w drugim tygodniu po debiucie. Teraz wokalista rodem z Kalisza obronił zdobytą w tak efektowny sposób pozycję lidera. A przeciwnika miał nie byle jakiego - legendarną grupę Queen, która z kawałkiem "Face It Alone" prosto z propozycji zameldowała się na drugim stopniu podium. Można mniemać, że w przyszłym tygodniu będzie twardo walczyć o jedynkę! Na podium utrzymała się też Kaśka Sochacka, której piosenka "niebo było różowe" spadła na najniższy stopień.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Lista Przebojów Trójki MUZYKA muzyka hp Bartas Szymoniak

Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA genetyka badania policja Trójka

NASA potwierdza teorię powstania Księżyca. Ale inne zagadki pozostają

Srebrny Glob, Luna, największy naturalny satelita Ziemi – różne są nazwy Księżyca. I właściwie jedna naukowa teoria tłumacząca, w jaki sposób powstał. Chociaż wciąż jeszcze sporo szczegółów jest niewyjaśnionych. Nowe badania i symulacje komputerowe przeprowadzone przez NASA przyniosły zaskakujące rezultaty, ale są zarazem dużym krokiem w kierunku uzupełnienia białych plam i uściślenia teorii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Ziemia NAUKA Trójka Rafał Grabiański

Granule tlenowe i superbakterie sposobem na mikroplastik

Mikroplastik to coraz poważniejsze zagrożenie: znaleźć go można na szczytach gór i w wodnych głębinach, w organizmach ryb i dzikich zwierząt, jest niestety także w ludzkiej krwi! Dlatego tak ważne jest ograniczenie przenikania tych niebezpiecznych drobinek do środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzą nad tym bardzo ważne, nowatorskie badania.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ochrona środowiska natura ekologia mikroplastik

Tadeusz Bocheński, legendarny książę spikerów Polskiego Radia

Już kiedy się rodził, cała rodzina była przekonana, że będzie osobą niezwykłą. Kiedy bowiem jego mama była jeszcze panną, Cyganka wywróżyła jej, iż weźmie ślub i urodzi syna, który "stanie się głośny w świecie". Trudno odmówić trafności tej wróżbie: 122 lata temu, 11 października 1900 roku w Kijowie, przyszedł na świat Tadeusz Bocheński - spiker, lektor i konferansjer Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio Tadeusz Bocheński historia Polski Trójka