Polskie Radio
Section05

Trójka

Tajemnice w kosmosie – czy powinniśmy bać się asteroid?

Początek roku był wyjątkowo ciekawy dla miłośników astronomii. Naszą planetę w krótkim odstępie czasu minęły dwie, potencjalne groźne i duże asteroidy. Jedna z nich, asteroida 2008 OS7 przeleciała obok Ziemi w ostatni piątek i była na tyle duża, że ewentualna kolizja mogłaby wywołać globalną katastrofę. Czy jest się czego bać? 
Zobacz więcej na temat:  astronomia asteroida kosmos Witold Lazar Przemysław Lis

Schetyna: politycy europejscy uważają, że wojna na Ukrainie ich nie dotyczy, a to nieprawda

- Kwestie bezpieczeństwa wspólnoty europejskiej zależą od tego, w jaki sposób będzie zmieniać się sytuacja na Ukrainie, dlatego Ukraina potrzebuje wsparcia - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Schetyna Beata Michniewicz Polskie Radio koalicja obywatelska Europa Ukraina Rosja Kijów polityka wojna na Ukrainie

Duży kameralny koncert, czyli Matylda/Łukasiewicz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Nie mają jeszcze płyty, ale już na swoje koncerty przyciągają tłumy. Najbliższy koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim miał odbyć się w kameralnej salce, ale zainteresowanie było tak duże, że trafili na główną scenę. Więc zagrają duży kameralny koncert. Duet Matylda/Łukasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA koncert Matylda Damięcka Radek Łukasiewicz Teatr Szekspirowski w Gdańsku Tomasz Miara

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Piotr Łodej

"Silversi": coraz silniejsza grupa społeczna. Jakie są ich zalety, a jakie słabości?

W Polsce rośnie liczba osób w wieku 50+: obecnie jest ich ponad 14 mln, czyli stanowią blisko 40 procent społeczeństwa. I ta grupa stale się zwiększa. Nazywani "silversami" stają się coraz ważniejszą i silniejszą grupą, która ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. I wcale nie zamierzają odchodzić na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo silver generation silversi emerytura starość aktywność praca pokolenie z Witold Lazar

Jak magazynować energię? Rozwiązaniem może być bateria lodowa

W przypadku energii można wymienić dwa problemy: jej wytwarzanie oraz sposób magazynowania. Pierwszy z nich rozwiązują np. odnawialne źródła, ale akumulatory nie najlepiej radzą sobie z przechowaniem dużych ilości energii elektrycznej. Z pomocą może przyjść jednak bateria lodowa, nad którą Politechnika Wrocławska pracuje razem z dwiema polskimi firmami.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar energetyka energia Politechnika Wrocławska

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Kuba Witkowski energetyka energia technologie