Polskie Radio
Section05

Trójka

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Kuba Witkowski energetyka energia technologie

Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Radosław Nałęcz e-papierosy e-papieros zdrowie papierosy Bartosz Bielecki

Kościół franciszkanów w Zamościu i jego rewitalizacja. Reportaż "Franciszkańska perła" [POSŁUCHAJ]

– Wjeżdżając do Zamościa od strony Krakowa, od strony Szczebrzeszyna widzimy ten kościół w sylwecie miasta, na tle architektury murów obronnych, dominujący nie tylko swoją wielkością, bryłą, ale też dekoracją zewnętrzną. Z daleka jest bardzo widoczny, zachęcający do wjazdu do miasta – opowiada rozmówczyni Joanny Gąski. Dzięki rewitalizacji świątynia odzyskała swój wygląd sprzed 200 lat.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Gąska reportaż pr poleca Zamość konserwacja

"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem

W tym roku odbędzie się premiera 12 wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego. Filmowe obrazy w ramach projektu "Jacek Malczewski/Lech Majewski" zamówiło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W grudniu reżyser na potrzeby produkcji filmował dzieła Malczewskiego z poznańskiej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu Jacek Malczewski Lech Majewski FILM Jacek Butlewski Tomasz Miara

Piosenki Agnieszki Osieckiej na żywo, czyli "Kobiety mojego życia". Za nami pierwsza audycja "Z Osieckiej"

W premierowym odcinku cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert "Kobiety mojego życia", który odbył się w studiu radiowej Trójki 8 września 1993 roku: wtedy piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką wykonywali najlepsi polscy artyści, a koncert prowadziła sama autorka. W następnej zaś audycji, czyli już we wtorek, usłyszymy… pierwszy hiphopowy koncert w Trójce!
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Agnieszka Osiecka Zofia Sylwin Łona Webber Fisz Emade Novika

"Cudowny chłopak. Biały ptak": wzruszająca opowieść o tym, że każdy ma drugą szansę

Do polskich kin właśnie trafił "Cudowny chłopak. Biały ptak", sequel przebojowego i wzruszającego filmu "Cudowny chłopak” o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który idzie do szkoły i musi się mierzyć z całą gamą reakcji na siebie i swój wygląd. W kontynuacji, bohaterem jest jego główny prześladowca, czyli Julian. Wyrzucony z jednej szkoły, trafia do innej, gdzie sam musi się odnaleźć, co nie jest łatwe. Pomaga mu w tym ekscentryczna ciotka, a raczej jej historia…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marc Forster Helen Mirren Gillian Anderson Ryszard Jaźwiński

"Hey Joe" na wrocławskim Rynku – w tym roku z gitarzystą Electric Light Orchestra

Jak co roku, 1 maja na Rynku we Wrocławiu odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie na gitarach utwór "Hey Joe" z repertuaru Jimiego Hendrixa. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia będzie Phil Bates, były gitarzysta zespołu Electric Light Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Cichoński Wrocław Jimi Hendrix MUZYKA Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska

Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło skierowany do samorządów konkurs "Wygrana rodzina", którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać od 19 lutego do 5 kwietnia. Inspiracją był pilotażowy program wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ubóstwo pomoc społeczna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Paweł Turski Piotr Łodej

Nigdy więcej nieostrych zdjęć. Nadciąga rewolucja

Nieostre, rozmazane, nienadające się do niczego, tak bardzo często można by opisać zdjęcia robione telefonem nocą, w ciemnym pomieszczeniu, czy w ruchu. Do tej pory, nawet jeśli niechętnie, usuwaliśmy je, nie było bowiem sposobu, żeby w prosty sposób poprawić ich jakość. Pojawiła się jednak szansa na całkowitą odmianę sytuacji. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Turski zdjęcia fotografia fotografia mobilna fotografia smartfon owady NAUKA

Rondo Dmowskiego, rondo de Gaulle'a i rondo Wiatraczna odchodzą do przeszłości?

W stolicy mają zniknąć trzy ronda: rondo Dmowskiego (przy Rotundzie i stacji metra Centrum), rondo de Gaulle'a (z palmą przy Muzeum Narodowym), a także rondo Wiatraczna, główny węzeł przesiadkowy Pragi Południe. Pretekstem tej drogowej rewolucji jest planowana przebudowa linii średnicowej oraz budowa trzeciej linii metra.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Radosław Nałęcz Warszawa ruch drogowy

Kryminał "Fun Club" rozpoczął luty na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Na finał karnawału 2024 zaprosiliśmy nieco lżejsze słuchowisko. To "Fun Club" autorstwa Andrzeja Wnuka w reżyserii Janusza Kukuły. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Janusz Kukuła Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Aleksandra Radwan Andrzej Mastalerz Marcin Przybylski Adam Wojtyszko Zbigniew Suszyński Ewa Kania Barbara Zielińska Aleksander Sosiński Joanna Pach-Żbikowska pr poleca