Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

Nie żyje Henryk Wujec. "Był postacią mityczną"

- Heniek był jedną z najbardziej popularnych osób w "Solidarności". On tym się różnił od wszystkich innych ludzi, że jak coś robił, to robił na 150 procent. Po prostu żył tym, że jeździł z akcją pomocy. Znajdował chętnych, był też motorem akcji w Ursusie. Opowiadało się o nim anegdoty, na przykład, że miał takie plastikowe torby, w których nosił całe archiwum "Solidarności" - wspominał Henryka Wujca Jan Lityński, jeden z działaczy opozycji w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec Dwójka

Bronisław Wildstein: chodzi o znalezienie podstawowej osi sporu, która dzieli nasz świat

- Chodzi o bunt metafizyczny, odmowę akceptacji świata takim, jaki on jest i człowieka z jego naturą. Bunt towarzyszy nam od zawsze, takie przekonanie, że człowiek może się usytuować na boskiej pozycji. Dowolnie stwarzać świat, buntować się przeciwko jego regułom - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bronisław Wildstein, autor eseju "Bunt i afirmacja".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein filozofia Dwójka

Krzysztof Modelski: Izrael Singer pisał o ludziach

- Wyjście Singera ze świata żydowskiego dotyczy również jego twórczości. Jeżeli spojrzymy na opowiadania z tomu "Na obcej ziemi", to na dobrą sprawę nację czy przynależność religijną tych bohaterów moglibyśmy zmieniać. W większości tych opowiadań to tak naprawdę rzecz drugorzędna, one są po prostu o ludziach - mówił tłumacz Izraela Joszuy Singera.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka KULTURA Isaac Bashevis Singer opowiadanie

Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

- Jak i po co opowiada nam naszą historię Marek Rymkiewicz? Od strony ducha, czyli w sposób, który znamy z dawnej literatury polskiej, przede wszystkim romantyzmu, próbując doszukać się w historii Polski jakiegoś porządku, który byłby porządkiem wykraczającym poza czystą logikę wydarzeń historycznych czy bezład wydarzeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Dwójka

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

- Powstanie styczniowe i właśnie ten czas rewolucji 1905-1907 to są kamienie milowe. Bez nich, w moim odczuciu, Polska w 1918 roku by nie powstała. Proces rusyfikacji był ogromny. Warszawa powoli stawała się rosyjskim miastem. Tak naprawdę tylko jednostki były zdeterminowane i chciały walczyć - mówił autor książki "Pogrom 1907".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka premiera literatura Warszawa

"Strach trawi sumienie powoli". Słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Zbrodni katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Janusz Kukuła Anna Cieślak jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Krzysztof Wakuliński Grażyna Barszczewska Andrzej Ferenc