Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

Jacek Drewnowski: "Alicję w krainie czarów" tłumaczyłem całkiem na surowo

- Kiedy już zdecydowałem, że będę przekładał tę książkę, stwierdziłem, że uprzednia lektura innych polskich przekładów będzie mnie tylko ograniczała i frustrowała. Albo robiłbym coś w opozycji, albo mój umysł nakierowywałby się na już wybrane rozwiązania - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jacek Drewnowski, odnosząc się do swojej pracy przy polskiej wersji "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka tłumacz Lewis Carroll

Hermann Hesse - pisarz niezwykły

9 sierpnia minęło 58 lat od śmierci Hermanna Hessego (1877-1962), pisarza niezwykłego. Rzadko się zdarza, aby po książki twórcy, nawet jeśli był noblistą, sięgały masowo kolejne pokolenia czytelników, aby był ich, jak to się mówi, kultowym pisarzem (także dla wybitnych polskich intelektualistów-pisarzy: Krzysztofa Karaska, Tomasza Burka, Jerzego Górzańskiego, Krzysztofa Mętraka, czy Lecha Budreckiego).
Zobacz więcej na temat:  Hermann Hesse Dwójka KULTURA

Nie żyje Henryk Wujec. "Był postacią mityczną"

- Heniek był jedną z najbardziej popularnych osób w "Solidarności". On tym się różnił od wszystkich innych ludzi, że jak coś robił, to robił na 150 procent. Po prostu żył tym, że jeździł z akcją pomocy. Znajdował chętnych, był też motorem akcji w Ursusie. Opowiadało się o nim anegdoty, na przykład, że miał takie plastikowe torby, w których nosił całe archiwum "Solidarności" - wspominał Henryka Wujca Jan Lityński, jeden z działaczy opozycji w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec Dwójka

Bronisław Wildstein: chodzi o znalezienie podstawowej osi sporu, która dzieli nasz świat

- Chodzi o bunt metafizyczny, odmowę akceptacji świata takim, jaki on jest i człowieka z jego naturą. Bunt towarzyszy nam od zawsze, takie przekonanie, że człowiek może się usytuować na boskiej pozycji. Dowolnie stwarzać świat, buntować się przeciwko jego regułom - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bronisław Wildstein, autor eseju "Bunt i afirmacja".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein filozofia Dwójka

Krzysztof Modelski: Izrael Singer pisał o ludziach

- Wyjście Singera ze świata żydowskiego dotyczy również jego twórczości. Jeżeli spojrzymy na opowiadania z tomu "Na obcej ziemi", to na dobrą sprawę nację czy przynależność religijną tych bohaterów moglibyśmy zmieniać. W większości tych opowiadań to tak naprawdę rzecz drugorzędna, one są po prostu o ludziach - mówił tłumacz Izraela Joszuy Singera.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka KULTURA Isaac Bashevis Singer opowiadanie

Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

- Jak i po co opowiada nam naszą historię Marek Rymkiewicz? Od strony ducha, czyli w sposób, który znamy z dawnej literatury polskiej, przede wszystkim romantyzmu, próbując doszukać się w historii Polski jakiegoś porządku, który byłby porządkiem wykraczającym poza czystą logikę wydarzeń historycznych czy bezład wydarzeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Dwójka

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

- Powstanie styczniowe i właśnie ten czas rewolucji 1905-1907 to są kamienie milowe. Bez nich, w moim odczuciu, Polska w 1918 roku by nie powstała. Proces rusyfikacji był ogromny. Warszawa powoli stawała się rosyjskim miastem. Tak naprawdę tylko jednostki były zdeterminowane i chciały walczyć - mówił autor książki "Pogrom 1907".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka premiera literatura Warszawa