Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

"Świętujemy z wiarą w zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Prezydent Ukrainy w prawosławną Wielkanoc

W orędziu świątecznym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "Ukraińcy świętują w niedzielę Wielkanoc - święto Zmartwychwstania, którego głównym symbolem jest zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Zapewnił, że wiara w to zwycięstwo jest "niezachwiana".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski prawosławie

Bp Trochanowski z okazji prawosławnej Wielkanocy: Ukraina potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia

- Nadzieja ze zmartwychwstanie Chrystusa winna dziś płynąć do Ukrainy, która potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia - powiedział biskup grekokatolicki Arkadiusz Trochanowski w czasie niedzielnej wielkanocnej homilii. - Każda wojna kiedyś się kończy, wyczekujemy zakończenia i tej na Ukrainie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 prawosławie POLSKA Kościół

"Wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi". Ks. prof. Przybyłowski o istocie Święta Miłosierdzia Bożego

- Polskie słowo miłosierdzie jest kalką łacińskiego słowa "misericordia", oznacza współczuć z kimś, ale poprzez swoje serce. Mamy odczuwać z drugim człowiekiem, to co jest dla niego ważne, ale co wynika z serca, nie z rozumu. Świat dziś chce odrzucić miłosierdzie, skupiając się na sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki

Trwa oktawa Wielkanocy. Czy w piątek obowiązuje post? Sprawdź, co się zmieniło

Według Kodeksu prawa kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Dlaczego ten piątek jest wyjątkowy?
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół wiara religia Kościół katolicki społeczeństwo POLSKA

"Lachowskie palmy". Niezwykła tradycja Paszyna [POSŁUCHAJ]

Co roku Grób Pański w małopolskim Paszynie jest ozdabiany kilkumetrowymi  palmami wielkanocnymi. W ich przygotowanie angażują się całe rodziny. – To jest taki nasz paszyński fenomen, który trwa już 60 lat. Można powiedzieć, że cała parafia się w to angażuje, w te palmy i ten grób. Wkładamy w to bardzo dużo serca – opowiadają rozmówczynie Moniki Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak pr poleca

Muzyczny "Wieczór z historią". Zmartwychwstanie Chrystusa

Przy okazji Świąt Wielkanocnych audycję wypełniły współczesne ballady, piosenki i pieśni inspirowane zmartwychwstaniem Jezusa, bez którego nasza wiara nie miałaby racji bytu, a Chrystus dołączyłby do grona wielu innych proroków, którzy zginęli gwałtowną śmiercią. Właśnie dlatego Wielkanoc jest radosnym, niosącym nadzieję, świętem wszystkich chrześcijan, choć samo zmartwychwstanie poprzedza trauma męki Pańskiej, która radość tę znacznie tonuje.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki

PR24 "Wszędzie tam, gdzie polskie bije serce". Reportaż Macieja Jastrzębskiego

Polacy świętują Wielkanoc nie tylko w Polsce, nie tylko tam, gdzie jest spokojnie i radośnie. Bardzo wielu Polaków kultywuje polskie tradycje kulturowe i religijne w miejscach dużo mniej przyjaznych - w Rosji i Białorusi, gdzie spotykają ich nieustające represje, czy na Ukrainie, gdzie trwa brutalna rosyjska agresja. Polskość nie zginęła także tam, gdzie Polaków zsyłano w minionych epokach za karę - na Syberii.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski Rosja Syberia Europa Wschodnia Polacy za granicą Polskie Radio 24

PR24 Rodzinne Święta Wielkanocne? "Nadal cenimy i celebrujemy spotkania z najbliższymi"

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim, jednak w tradycji polskiej jest często traktowana jako drugie po Bożym Narodzeniu, mniej ważne święto rodzinne. Czy Polacy wciąż kultywują tradycje rodzinne i spędzają święta w rodzinach? Czy może to już tylko pieśń przeszłości i mit niemający wiele wspólnego z rzeczywistością? O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina Piotr Wąż