Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Ekologiczna Wielkanoc. "Nie otaczajmy się plastikowymi ozdobami tylko żywymi roślinami"

- Kupując nadmiar żywności na Wielkanoc, nie tylko tracimy w ten sposób nasz czas i pieniądze, ale marnujemy nasze mocno ograniczone zasoby wody. Trzeba ilość kupowanych produktów, dostosować do listy naszych gości - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University i inicjatorka programu edukacyjnego Be.Eco.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski ekologia

"Chodzenie z kogutem" i "judaszki". Rozmawiamy o znikających zwyczajach wielkanocnych

Choć Wielkanoc wciąż pozostaje jednym z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu, wiele związanych z nią obyczajów powoli odchodzi w zapomnienie. Tylko gdzieniegdzie na polskiej wsi zachowały się nietypowe świąteczne zwyczaje. Często są bardziej intrygujące od tych, które dobrze znamy - mówi w "Zapraszamy do Trójki" etnograf Wojciech Zjawiony.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwyczaje pisanki święta

Trująca tradycja. Ta roślina wciąż trafia do koszyczków

Wielkanoc to czas bogaty w tradycje, a jedną z nich jest święcenie pokarmów w ozdobnym koszyczku. Obok chleba, jajek, wędlin i baranka wiele osób umieszcza również dekoracyjne rośliny - często bez świadomości, że niektóre z nich mogą być trujące. Eksperci ostrzegają, że wśród popularnych ozdób wielkanocnych znajduje się roślina, która może zaszkodzić ludziom i zwierzętom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tradycja święta

"Ten obraz jest wstrząsający". Przedstawienia pasji

- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w radiowej audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą na radiowych opowieściach, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo malarstwo Wielki Post religia HISTORIA

"Pasky" i łemkowskie pisanki. Wielka Sobota w tradycji wschodniej

Wielka Sobota, ostatni dzień przed Wielkanocą. W wielu miejscach Polski w wiejskich parafiach trwały i do tej pory trwają całonocne czuwania przy grobie pańskim. W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę mieszkańcy zbierali się przy grobie. Pieśni, które często miały po kilkadziesiąt zwrotek intonowała jedna osoba, po chwili dołączali do niej pozostali zgromadzeni.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Wielki Post Wielki Tydzień Mariana Kril

PREMIUM Zapomniane zwyczaje. Wielkanoc na staropolskiej wsi

Tradycje wielkanocne podlegały na przestrzeni lat zmianom. Jedne z nich kontynuujemy do dziś, inne zostały zupełnie zapomniane. Wciąż mamy palmę, święcimy pożywienie i malujemy jajka. Zapominamy jednak o tym, żeby przebujać się na szczęście i dać dzieciom do połknięcia kotkę z bazi. Wielkanoc na staropolskiej wsi była radosnym świętem, które kończyło okres niedostatku, ale jednocześnie unaoczniało nierówności społeczne. O wielkanocnych tradycjach w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl opowiedział etnolog Robert Rumiński z działu etnografii Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zobacz więcej na temat:  tradycja POLSKA święta wieś

POGODA Burze, grad, nawet trąba powietrzna. Nagłe uderzenie

Wielki Piątek upłynie pod znakiem dynamicznej aury. To efekt chłodnego frontu atmosferycznego, który ulokuje się w centrum kraju. Również Wielka Sobota może przynieść gwałtowne zjawiska – prognozowane są intensywne opady deszczu, lokalnie grad, a według Sieci Obserwatorów Burz niewykluczone są trąby powietrzne. Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski powiedział Polskiemu Radiu, że choć początek świąt będzie niespokojny, pogoda poprawi się w Niedzielę Wielkanocną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody Ostrzeżenia IMGW burze