Polskie Radio
Section05

Wojciech Kolarski

PR24 Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii i troski o pamięć

- W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Polaków. Powieść Elizy Orzeszkowej pozwala wrócić do tej historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. - "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć, w pewnym sensie jest przyczynkiem do dyskusji, jak ważna jest pamięć dla budowania wspólnoty - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maja Kluczyńska Narodowe Czytanie 2023

Wagnerowcy przy polskiej granicy. Minister w KPRP uspokaja: jesteśmy bezpieczni

- Chciałbym jednak powiedzieć jedno - jesteśmy bezpieczni. Mamy silną armię, mamy coraz silniejszą armię, ale musimy być ostrożni - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. W ten sposób minister skomentował obecność Grupy Wagnera na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kancelaria prezydenta Grzegorz Jankowski służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo Grupa Wagnera

"Państwo polskie pamięta o ofiarach niemieckich zbrodni". Kolarski o Powstaniu Warszawskim

Prezydent Andrzej Duda upamiętni dziś między innymi cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Weźmie udział w uroczystościach na warszawskiej Ochocie, gdzie w czasie Powstania działał niemiecki obóz przejściowy. Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, powiedział, że ważnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania jest pamięć o jego cywilnych ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Jankowski historia Polski HISTORIA okupacja niemiecka Powstanie Warszawskie

Kolarski o Narodowym Dniu Powstań Śląskich: była zgoda, że takie święto jest potrzebne

W setną rocznicę wkroczenia polskich wojsk na Górny Śląsk, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Inicjatywa ta zdobyła szerokie poparcie polityczne. - Krzepiącą konstatacją jest fakt, że w Sejmie była zgoda co do faktu, że takie święto jest potrzebne - uważa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska powstania śląskie historia Polski niepodległość

Gala wieńcząca 10 lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyróżnienie dla Polskiego Radia

Podczas gali w Belwederze podsumowano dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Inicjatorzy biegu wręczyli pamiątkowe statuetki organizacjom, które współpracują przy biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Statuetkę w imieniu Polskiego Radia odebrała prezes Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bieg Tropem Wilczym Agnieszka Kamińska Żołnierze Wyklęci historia Polski bieganie pamięć społeczeństwo Michał Dworczyk Jan Dziedziczak

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina rocznica Żydzi zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA Jarosław Sellin

Beatyfikacja matki Czackiej. Wieniec od prezydenta złożony przed miejscem jej spoczynku

Przed sarkofagiem w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach, gdzie spoczywa Matka Elżbieta Róża Czacka, wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy złożył minister w jego kancelarii Wojciech Kolarski. Kwiaty od prezydenta pozostawiono też przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo beatyfikacja Elżbieta Róża Czacka religia Kościół chrześcijaństwo katolicyzm prezydent Andrzej Duda

Narodowe Czytanie 2021. Kolarski: wyjątkowa kampania społeczna, której celem jest promocja polskiej literatury

- Narodowe Czytanie to nie tylko przyjemność i wielkie wydarzenie, ale po 10 latach można powiedzieć, że znajduje także odbicie w statystykach czytelnictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku Polacy zarówno w kraju, jak i poza granicami będą czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Narodowe Czytanie 2021 kancelaria prezydenta czytelnictwo Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 POLSKA

"Polityka ciążyła nad tym miejscem przez kilka dekad". Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego

- Cały PRL to była niechęć do odbudowy z powodów politycznych, mówimy o gmachu, w którym była siedziba MSZ i Sztabu Generalnego, ale także o pewnym podejściu do historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy o odbudowie m.in. Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna Tadeusz Płużański Pałac Saski kancelaria prezydenta

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Katarzyna Gójska kancelaria prezydenta Żołnierze Wyklęci historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci społeczeństwo komunizm historia Polski

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci HISTORIA Armia Krajowa POLSKA