Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników. Przedstawiono szczegóły 9. Biegu "Tropem Wilczym"

15 sierpnia w blisko 300 miastach w Polsce i za granicą odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy - ze względu na pandemię - zaplanowano wyjątkowo w Święto Wojska Polskiego, a nie 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas konferencji w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bieganie prezydent Andrzej Duda

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Instytut Pamięci Narodowej IPN PRL Armia Krajowa prokuratura Wolność i Niezawisłość Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA

Największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce

Od 10 do 25 lipca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, osłaniane i wspomagane przez wydzielone oddziały UB i LWP, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Ofiarami tzw. obławy augustowskiej, zwanej także obławą lipcową, byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność sprzyjająca partyzantom.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Augustów zbrodnie sowieckie Trójka

Śląskie: w trakcie prac poszukiwawczych IPN odnaleziono szczątki. To prawdopodobnie Żołnierze Wyklęci

Szczątki sześciu osób odkryli na cmentarzu parafialnym "Jeruzalem" w Raciborzu pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN - poinformował portal Polska Zbrojna. Są to najprawdopodobniej żołnierze niepodległościowego podziemia zmarli bądź straceni w miejscowym więzieniu. Aby to potwierdzić, szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Racibórz IPN

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki II wojna światowa Auschwitz książki reportaż Marta Piasecka

"Rozerwano łańcuch pokoleń". Prof. Kucharczyk o eksterminacji polskiej inteligencji w czasie II Wojny Światowej

- To była akcja skoordynowana, także w Związku Sowieckim. Wtedy Niemcy i ich sojusznicy myśleli przede wszystkim o pozbawieniu nas "głowy i serca" eksterminacji polskich elit. To w dużej mierze się udało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Płużański II wojna światowa Niemcy

"Setka najlepszych synów Pomorza i Kujaw". Józef Żernicki o grobach Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy

- Od kilka lat na bydgoskiej "łączce" trwają prace ekshumacyjne prof. Szwagrzyka, W jednym zbiorowym dole śmierci znaleziono m.in. szczątki rotmistrza Tadeusza Ośko, ps. Sęp - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz. - Rodziny i środowiska patriotyczne z niecierpliwością wyczekują na okrycie kolejnych dołów śmierci- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Tadeusz Płużański Armia Krajowa regiony kujawsko-pomorskie

POLSKI ŁAD Ziobro: powstanie muzeum żołnierzy niezłomnych. Jego budowę przewidziano w Polskim Ładzie

Powstanie wielkie muzeum żołnierzy niezłomnych - zapowiedział w sobotę prezes Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak wyjaśnił, zostało to już uzgodnione w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy. Podał też, że koszt wybudowania muzeum to kilkaset milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS zjednoczona prawica Solidarna Polska Zbigniew Ziobro muzeum Polski Ład Krajowy Plan Odbudowy

Rocznica marszu żołnierzy Flamego. "Defilada w piekle przywiezionym na bagnetach"

- To był promyk nadziei dla ludności, dla Polaków, ale także dla nich samych, którzy siedzieli w lesie i czekali na III wojnę światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Snaczke, wnuk Władysława Szczotki ps. Orlik, podwładnego kpt. Henryka Flamego ps. Bartek o defiladzie żołnierzy NSZ w Wiśle. - Sami uczestnicy relacjonowali, że czuli się dumni: nie było ich na defiladzie zwycięstwa, ale zorganizowali swoją, w tym piekle przywiezionym na sowieckich bagnetach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Narodowe Siły Zbrojne Tadeusz Płużański