Polskie Radio
Section05

Związek Radziecki

NASZ WYWIAD O tym, jak Stanisław Szuszkiewicz doprowadził do upadku ZSRR. "Swoją pracę zawsze chciałem wykonać jak najlepiej"

Czy pierwszy szef białoruskiego niepodległego państwa Stanisław Szuszkiewicz miał poczucie, że zmienił historię, gdy podpisał wraz z przedstawicielami Rosji i Ukrainy porozumienie o rozpadzie Związku Radzieckiego? O tym, jak wspomina grudzień 1991 roku - opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Stanisław Szuszkiewicz ZSRR serwis wschodni

Stefan Michnik – sędzia "bez reszty oddany władzy ludowej"

Muszę przyznać, że kiedy dostałem pierwszy raz poważną sprawę, to nosiłem ją przy sobie i starałem się, żeby mi tej sprawy nie odebrano - wspominał Stefan Michnik, który w latach 1952–1953 podpisał się pod blisko 30 wyrokami śmierci w procesach politycznych. Inny stalinowski sędzia, płk Mieczysław Widaj, napisał o Stefanie Michniku: "Jest bez reszty oddany władzy ludowej i sprawie budownictwa socjalistycznego oraz wykazuje entuzjastyczny stosunek do Związku Radzieckiego".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm represje Stefan Michnik

Putin w "Zeit": dzięki dobrej współpracy Niemiec i Rosji powstał wspaniały Nord Stream

W opublikowanym we wtorek przez portal niemieckiego tygodnika "Zeit" z okazji 80. rocznicy napaści Niemiec na ZSRR tekście prezydent Rosji Władimir Putin podkreśla, że Moskwa i Berlin "nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężaru nieporozumień, pretensji, konfliktów i błędów z przeszłości, bo to obciążenie uniemożliwia nam rozwiązywanie bieżących problemów".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja HISTORIA II wojna światowa ZSRR Władimir Putin Nord Stream Nord Stream 2 Europa

"Moskwa wróciła do stalinowskiej narracji kłamstw". Rosyjska Duma wybiela rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Władimir Putin stalinizm 17 września 1939 Europa

Rosja: Duma zakaże utożsamiania roli ZSRR i III Rzeszy w II wojnie światowej

Rosyjscy parlamentarzyści chcą ocenzurować historię II wojny światowej. Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która zakazuje negowania decydującej roli Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Według rosyjskich historyków niezależnych, to kolejny element kremlowskiej propagandy polegającej na tuszowaniu zbrodniczego charakteru państwa sowieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś HISTORIA ZSRR polityka historyczna II wojna światowa ŚWIAT

Rosyjska prokuratura wraca do wydarzeń z ostatnich dni ZSRR. Demontaż pomnika Dzierżyńskiego nielegalny

Moskiewska prokuratura uznała, że w 1991 r. nielegalnie zdemontowano pomnik Feliksa Dzierżyńskiego - poinformowały rosyjskie media niezależne. O zbadanie legalności demontażu pomnika wnioskowała do Prokuratury Generalnej organizacja "Oficerowie Rosji". Ta sama organizacja żąda, aby w Moskwie na Łubiance ponownie stanął pomnik twórcy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ZSRR Rosja komunizm Europa

Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.

- Od małego nie miałem wątpliwości co do Katynia. Inni Polacy dowiedzieli się o tym dopiero w latach 90. - powiedział o zbrodni katyńskiej i pamięci o niej Andrzej Gwiazda, opozycjonista w PRL i zesłaniec na Sybir w 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie Rosja Wojsko Polskie ludobójstwo HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA

Powstanie "Tygodnika Solidarność". "To był przełom w historii PRL"

- Był to przełom w historii PRL. Mówiło się, że to była pierwsza gazeta od Władywostoku po Łabę, wydawana w kolportażu oficjalnym, wolna i niezależna - powiedział o momencie powstanie pierwszego wolnego tygodnika w okresie komunizmy Jerzy Kłosiński, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność opozycja demokratyczna media PRL komunizm wolność słowa fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow

- Przypomina mi to trochę most z 1939 roku Ribbentrop-Mołotow. Oni także się tak najpierw szanowali, później zażynali a ofiarą padła Polska. U pana prezydenta Niemiec nie wybrzmiało, że cała Europa padła ofiarą tych dwóch hegemonów - powiedział o relacjach Niemców z Rosją w kontekście wypowiedzi Franka Steinmeiera Andrzej Michałowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 reparacje wojenne polityka historyczna Polityka zagraniczna Polski II wojna światowa Związek Sowiecki PRL Niemcy Rosja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24