Polskie Radio
Section05

aglomeracja

Przystępnie o architekturze? Prof. Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki"

- Architektura jest dziwna dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i nauką. Sztuką, bo czy chcemy tego, czy nie, istnieje w przestrzeni publicznej, a jej naukowa warstwa wspomaga to, jak ona powstaje, jak można ją tłumaczyć, opisywać, używać - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Kuryłowicz, architektka, autorka książki "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska architektura literatura

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Adaptacja miast do zmian klimatu

Fundusze Europejskie wspierają zarówno mniejsze, jak i większe miasta, jednak każde z innego programu. Pomagają one chronić je przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, jak powodzie czy susze. - Odpowiedzią na pojawiające się skutki niekorzystnych warunków pogodowych mogą być dokumenty planistyczne i strategiczne w zakresie mitygacji, czyli zapobiegania lub ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także adaptacji do zmian klimatu - mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue klimat środowisko Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany klimatyczne miasto

Przywracanie wspomnień o dawnym Białymstoku. Reportaż "Wyższy interes" [POSŁUCHAJ]

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem, a także przyjezdnych z okolicznych miejscowości, spragnionych miejskiego życia.
Zobacz więcej na temat:  Dominika Dębska reportaż Białystok społeczeństwo pr poleca reportaż w Jedynce

Przeprowadzka z miasta na wieś. Czy to zawsze dobry pomysł?

Kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem, uprawianie ogrodu, dostęp do naturalnych produktów bezpośrednio od rolnika, ale też robienie własnych przetworów – to m.in. z tych powodów wiele osób marzy o przenosinach z miasta na wieś. Czy decydując się na ten krok, bierzemy pod uwagę inne czynniki związane z tak poważną zmianą w życiu, jak choćby to, w jaki sposób przyjmie nas lokalna społeczność?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wieś miasto społeczeństwo socjologia rynek pracy

Karpacz 2022 Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Michał Jaros: potrzeba ustawy o związkach metropolitalnych

- Jeśli w danej gminie jest zabudowa niska, to dlaczego w gminie obok ma być wyższa zabudowa? (...) To wymaga współpracy. Ta współpraca byłaby możliwa i powinna być możliwa w momencie, kiedy mielibyśmy ustawę o związkach metropolitalnych. Niestety jej nie mamy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Michał Jaros, odnosząc się do panelu dyskusyjnego dot. zrównoważonego rozwoju metropolii na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Karpacz 2022 Adrian Klarenbach POLSKA polityka metropolia samorząd

Smart City Forum. Wiceminister funduszy: kierujemy się ideą stworzenia miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia

- Co najmniej 8 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich - poinformowała podczas Smart City Forum wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej smart city rozwój Komisja Europejska

Paweł Lisiecki: zmiana ustroju Warszawy jest potrzebna

Z sondażu przygotowanego dla Polskiego Radia wynika, że jedynie 8 proc. badanych zdecydowanie chciałoby zmiany ustroju Warszawy i przyłączenia do niej otaczających ją gmin i powiatów tworząc w ten sposób obszary metropolitalne. Zdecydowane "nie" dla pomysłu wyraziło natomiast 31 proc. ankietowanych. O wyniku sondażu, a także o  komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, mówił w programie 24 Pytania Paweł Lisiecki z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Warszawa aglomeracja warszawska Prawo i Sprawiedliwość PiS Komisja Weryfikacyjna Platforma Obywatelska

Nadzwyczajne sesje Rady Warszawy. Prezydent na urlopie

Pierwsza sesja rozpoczęła się o godzinie 12. Zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej dotyczy ustawy metropolitalnej. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada powiększenie Warszawy o 32 gminy. O godzinie 13 rozpoczęła się druga sesja, poświęcona nieprawidłowościom przy reprywatyzacji gruntów w stolicy. O jej zwołanie wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz zapowiedziała, że nie weźmie udziału w sesji. Gościem Polskiego Radia 24 był prawnik Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja aglomeracja warszawska