Polskie Radio
Section05

Agnieszka Przepiórska

Wydarzenia na "Zieleniaku". "Przyszedł czas, by o tym mówić. Uwolnić tę historię od wstydu"

Trzy dni po wybuchu powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, na "Zieleniaku", placu targowym na Ochocie, hitlerowcy urządzili obóz przejściowy, tzw. punkt zborny, dla ludności cywilnej. Nadzorowała go jednostka SS RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa). Był on miejscem kaźni, odzierania z godności, dla dziewczynek i kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko Powstanie Warszawskie gwałt przemoc II wojna światowa Maja Kleczewska

Jerzy Fedorowicz: u Szekspira jest wszystko o polityce, o mechanizmach władzy

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem będzie Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser i polityk (senator RP), wieloletni dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie, który po latach wraca do aktorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA TEATR Jerzy Fedorowicz Maja Kleczewska Stary Teatr w Krakowie Krzysztof Kieślowski Jerzy Stuhr Jerzy Radziwiłowicz William Szekspir

"Ocalone". Agnieszka Przepiórska: Irenka mówi do nas w imieniu wszystkich ofiar z Zieleniaka

- Miałyśmy konsultantkę Wiolę Rebecką, która zajmuje się traumą wojenną, miałyśmy również konsultantkę z Ochoty, Joannę Rolińską, a także Sylwię Chutnik, która zajmowała się już wcześniej Zieleniakiem i razem z Elżbietą Podleśną i Agatą Diduszko doprowadziła do odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Otoczyłam się osobami, które miały już dużą wiedzę i które podarowały nam różne relacje, do których nie mieliśmy dostępu - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o monodramie "Ocalone".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie monodram KULTURA TEATR Dwójka Maja Kleczewska Jan Kanty Zienko

Monodram "Ocalone". "Głos setek zgwałconych kobiet"

Zbliża się premiera monodramu "Ocalone" na podstawie tekstu Piotra Rowickiego, w reżyserii Mai Kleczewskiej. To historia Ireny K., która po 80 latach opowiada o tragicznych wydarzeniach z "Zieleniaka" - obozu przejściowego zorganizowanego w sierpniu 1944 na warszawskiej Ochocie przez oddziały SS RONA dla ludności cywilnej. Rolę bohaterki gra Agnieszka Przepiórska - jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek teatralnych. O swojej roli opowiedziała w audycji "W repertuarze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA TEATR Dom Spotkań z Historią Maja Kleczewska monodram

Powstanie Europejskie Centrum Renesansu. Wielkie plany na 500-lecie urodzin Jana Kochanowskiego

- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie otrzymało w użytkowanie miejsce urodzin swojego patrona. Jest to odległy o 20 km stąd, w Sycynie, stary park z odkrytymi pozostałościami fundamentów dworu Kochanowskich, w którym urodził się Jan. Do 2030 roku, czyli na 500. rocznicę urodzin Jana Kochanowskiego, planujemy zbudować Europejskie Centrum Renesansu - mówił w Dwójce Ireneusz Domański, dyrektor muzeum w Czarnolesie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Ireneusz Domański Czarnolas KULTURA renesans Jan Kochanowski Dwójka

Teatralne Kraków, Warszawa, Gdańsk i Sopot w "Trójce pod Księżycem"  

W Krakowie – nie po raz pierwszy – Teatr Słowackiego w roli głównej. Po pierwsze natomiast – Krzysztof Głuchowski jest nadal dyrektorem tej wyjątkowo aktywnej w ostatnich latach krakowskiej sceny. Czas odwoływania dyrektora ze stanowiska zakończony!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Wesele Stanisław Wyspiański Maja Kleczewska Krzysztof Głuchowski Agata Duda-Gracz Krzysztof Warlikowski John Maxwell Coetzee Jerzy Andrzejewski Teatr Wybrzeże Sopot Scena Teatralna Trójki Wojciech Fułek Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Dwa Teatry 2024

Agnieszka Przepiórska: ten spektakl to portret Wisławy Szymborskiej

- Są limeryki, jest Andrzej Gołota, ale również podróż w głąb wierszy Szymborskiej, a także do dzieciństwa, o którym rzadko się mówi. Na scenie pojawia się też postać jej ojca, jest motyw tęsknoty, on zmarł gdy Wisława miała 13 lat. Jest wzruszająco, ale i z humorem - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy", w którym gra rolę tytułową.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Wisława Szymborska spektakl Paweł Siwek Dwójka Michał Rusinek

"Lekcja historii". Słuchowisko Konrada Szołajskiego w reżyserii autora

Reżyser Konrad Szołajski poszedł tropami prac Wincentego Kadłubka i stworzył cykl opowiadań, które zaadaptował dla potrzeb Teatru Polskiego Radia. Z udziałem grupy znakomitych aktorów zrealizował pełne humoru słuchowisko harmonijnie łączące wiedzę historyczną z satyrycznym spojrzeniem na otaczający nas świat.  
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Anna Seniuk Krzysztof Wakuliński Sławomir Pacek Marcin Troński TEATR

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy TEATR Dominik Gac Dwójka Simona Kossak Barbara Sadowska Wisława Szymborska Anna Walentynowicz biografia Zuzanna Ginczanka

"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod księżycem" [POSŁUCHAJ]

Odszedł Stanisław Radwan, kompozytor, kolekcjoner książek, autorytet, darzący szacunkiem swoich rozmówców, choć zarazem trudno uchwytny, tajemniczy, obdarzony wielkim poczuciem humoru, uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Współtworzył spektakle z największymi polskimi reżyserami, z których najbliższy był mu Jerzy Grzegorzewski. Stanisław Radwan tworzył dla Piwnicy pod Baranami, pisał muzykę filmową, był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie oraz etatowym kompozytorem Teatru Narodowego w Warszawie. To właśnie jego wspomnieniu poświęcona była "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR Stanisław Radwan Jacek Kopciński

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Paweł Siwek aktorzy aktor aktorstwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roman Gancarczyk Jacek Kopciński