Polskie Radio
Section05

aktorstwo

Monodram pt. "Mój boski rozwód". Aneta Todorczuk: jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie

Monodram "Mój boski rozwód" w wykonaniu aktorki Anety Todorczuk to słodko-gorzka opowieść ze świetnymi kawałkami muzyczno-wokalnymi o nadziei, rozpaczy, walki o siebie, radości i miłości. - Ten spektakl jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie. Ja to trochę nazywam tak, że jest to polska wersja Bridget Jones - mówi w radiowej Jedynce Aneta Todorczuk.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Aneta Todorczuk Michał Lamża piosenka TEATR zespół spektakl

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood Stany Zjednoczone aktorzy kino FILM HISTORIA

Janusz Chabior: chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech

- Żyjemy w takich czasach, że otaczająca rzeczywistość jest ciężka. Chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech u człowieka - podkreśla Janusz Chabior. Aktor opowiedział w "Spotkaniu z..." m.in. o swoich artystycznych wyborach i niełatwej, ale ciekawej drodze do aktorstwa, ale także o pasjach, nowym spektaklu z jego udziałem "Najdroższy" i miłości do żony - aktorki Agaty Wątróbskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy janusz chabior Martyna Podolska spektakl

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor Bronisław Pawlik TEATR KULTURA Kabaret Starszych Panów Polskie Radio

Aga Zaryan: chciałam iść na PWST, ale nawet nie podeszłam do egzaminów. Wybrałam jazz

- Gdy miałam 20 lat, pokochałam jazz. Byłam w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i szukałam swojej drogi. Miałam taki pomysł, będąc jeszcze w licealnej grupie teatralnej, żeby zdawać na PWST. Do egzaminów przygotowywał mnie nikt inny, jak pan Krzysztof Majchrzak. Miałam wybranej już wszystkie teksty, ale pojawiła się okazja, żeby zdawać do klasy pani Ewy Bem - mówiła w Dwójce Aga Zaryan.
Zobacz więcej na temat:  Aga Zaryan Roch Siciński Jazz muzyka współczesna Dwójka MUZYKA KULTURA Ewa Bem Ella Fitzgerald

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński Andrzej Chyra film polski KULTURA

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. Dziś wspominamy 82. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz Roman Dziewoński janusz majcherek Tomasz Mościcki Marcin Pesta TEATR kabaret KULTURA

Artur Barciś na scenie i ekranie. "W sensie zawodowym robię tylko to, na co mam ochotę"

- Bardzo wcześnie rozpoznałem w sobie ten dar, z którym się urodziłem i który pozwalał mi wychodzić na scenę. (...) Zauważyłem, jak mi jest dobrze z tym, kiedy jestem malutki, drobniutki, a potem wychodzę na scenę i wszyscy zwracają na mnie swoją uwagę - przyznaje Artur Barciś. Aktor i reżyser wkrótce zaprezentuje spektakl "Barabuum!"; o sztuce, a także produkcjach filmowych i serialowych z jego udziałem, artysta opowiedział w "Spotkaniu z...".
Zobacz więcej na temat:  aktor Martyna Podolska Artur Barciś spektakl