Polskie Radio
Section05

animacja

Światowy Dzień Animacji. Jaka jest przewaga tego gatunku nad kinem aktorskim?

Film animowany bardzo często kojarzy się z produkcjami dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Adriana Prodeus wyjaśniła w Dwójce, że ten gatunek ma wyjątkową zdolność trafiania do widza dzięki zaufaniu, jakim jest obdarzany. Widzowie nie pytają, czy historia przedstawiona na ekranie jest możliwa. W animacji bowiem wszystko jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Adriana Prodeus Jakub Jamrozek FILM KULTURA

Silent Hill 2. Piotr Babieno z Bloober Team

Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza na temat świeżej i gorącej premiery. 8. pazdziernika wyszła nowa wersja kultowej gry Silent Hill 2, którą opracowało na zlecenie Konami polskie studio Bloober Team. Porozmawiamy również o ambicjach filmowych studia. Piotr Babieno, prezes zarządu Bloober Team, gość Radka Nałęcza studiował na Politechnice Krakowskiej, Warszawskiej Szkole Filmowej i Polish Open University w Krakowie. Z branżą gier związany jest od kilkunastu lat. Stanowisko prezesa zarządu w Bloober Team objął w 2008 roku. Jest wykładowcą, a także współtwórcą programu i kształtu studiów podyplomowych „Europejska Akademia Gier”. W 2021 r. został nagrodzony statuetką w kategorii Outstanding Original Adventure Game w plebiscycie NAVGTR (Akademii Recenzentów Branży Gier Wideo) oraz w 2022 r. prestiżową międzynarodową nagrodą biznesową CEO Today Global Awards.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe

Jak taniec przydaje się w procesie tworzenia gier i seriali? Katarzyna Olszewska

Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Katarzyną Olszewską, doświadczoną animatorką i artystką. Pracowała nad wszelaką maścią projektów 3D, w tym reklam, cinematików, seriali, gier AAA oraz filmów, udzielając się przy takich tytułach jak The Last of Us, Fundacja, Watchmen, Scrooge: Opowieść wigilijna, Miłość, śmierć i roboty, Dying Light 2 Stay Human, League of Legends (cinematiki), Magic: The Gathering (cinematiki) i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe

"Jeleń" - projekt Krzysztofa Kieślowskiego po latach będzie zrealizowany. "To wiadomość dnia"

- Rzeczywiście jest to gratka. Tyle się mówi teraz o szukaniu niezrealizowanych rozdziałów twórczości wielkich mistrzów i mistrzyń. Bardzo dużo jest materiałów dodatkowych do różnych płyt, są różnego rodzaju publikacje, a tutaj pojawia się szansa, żeby przyjrzeć się czemuś, co z jakiś względów się nie udało - tak o filmie "Jeleń", powstającym na podstawie odnalezionego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego, mówiła w Dwójce filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Krzysztof Kieślowski Monika Zając film krótkometrażowy jeleń KULTURA FILM film animowany Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Izumi Yoshida

Adriana Prodeus: na festiwalu Animator zastąpiliśmy "sztuczną inteligencję" "sztuczną intuicją"

- Ogłosiliśmy otwarty nabór dla artystów wizualnych na prace związane ze sztuczną intuicją. Zmieniliśmy tę nazwę ze sztucznej inteligencji, dlatego że uważamy, że to, z czym naprawdę mamy do czynienia, nie ma wiele wspólnego z inteligencją. Raczej z rodzajem grupowania różnych skojarzeń i eliminowania tych, które nie pasują. Co jednak bliższe jest intuicji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus film animowany Marcin Pesta Poznań FILM kino KULTURA Oscary sztuczna inteligencja Animator

Izabela Plucińska o filmie "Joko": brutalny świat z plasteliny

- Ciężko się odciąć od Rolanda Topora, jego słowa wchodzą gdzieś głęboko, wydają się bardzo aktualne. Jego język jest bardzo wizualny - mówiła w Dwójce Izabela Plucińska, reżyserka filmu animowanego pt. "Joko", który powstał na podstawie dramatu "Joko świętuje rocznicę" autorstwa Rolanda Topora.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Pesta Izabela Plucińska kino film animowany niewolnictwo problemy społeczne

Waldemar Kazanecki. Twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 98. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek fortepian FILM serial historia Polski