Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA II wojna światowa Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

"Oddajemy jej hołd". Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów 77. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ

W Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz i instytucji państwowych upamiętnili 77. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze powstałej w sierpniu 1944 roku Brygady Świętokrzyskiej NSZ walczyli o Niepodległość Rzeczypospolitej z okupantem niemieckim i sowieckim oraz w akcjach obronnych ludności cywilnej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA HISTORIA

Pożegnano kpt. Jerzego Cercwadze-Wardisianiego. Powstaniec Warszawski spoczął na Powązkach

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w USA bohatera dwóch narodów polskiego i gruzińskiego - kapitana Jerzego Cercwadze-Wardisianiego pseudonim "Brawura". Kapitan był Żołnierzem Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji kapitana odprawiona została Msza święta żałobna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Warszawa Powązki społeczeństwo historia Polski

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie Dorota Gacek II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. To był jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. W "Eurece" o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem powstania a rządem londyńskim rozmawialiśmy z prof. Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie Józef Stalin

"Łączy nas koleżeństwo i wspólna służba dla Polski". Żołnierze AK do młodego pokolenia

- Nie mówcie do nas "bohaterowie", tylko bierzcie przykład, który będzie wam służyć - tak w 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego mówią do kolejnych pokoleń żołnierze Armii Krajowej. W Warszawie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK uczczono 77. rocznicę niepodległościowego zrywu stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski młodzież Powstanie Warszawskie

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powstanie Warszawskie język polski Stany Zjednoczone Bałtyk

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN PRL prokuratura Wolność i Niezawisłość Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA

"To od nas zależy, czy było warto". Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza projekt "Korzenie Pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego HISTORIA rocznica Jan Ołdakowski