Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie Dorota Gacek II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. Relacje między dowództwami i sytuacja międzynarodowa

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. To był jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. W "Eurece" o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem powstania a rządem londyńskim rozmawialiśmy z prof. Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie Józef Stalin

"Łączy nas koleżeństwo i wspólna służba dla Polski". Żołnierze AK do młodego pokolenia

- Nie mówcie do nas "bohaterowie", tylko bierzcie przykład, który będzie wam służyć - tak w 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego mówią do kolejnych pokoleń żołnierze Armii Krajowej. W Warszawie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK uczczono 77. rocznicę niepodległościowego zrywu stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski młodzież Powstanie Warszawskie

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powstanie Warszawskie język polski Stany Zjednoczone Bałtyk

Nie żyje były stalinowski sędzia Stefan Michnik. "Miał na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Na Stefanie Michniku ciążyły zarzuty popełnienia w latach 1952-53 zbrodni komunistycznych, które polegały na wydaniu między innymi bezprawnych wyroków śmierci. Śledztwo w jego sprawie prowadził pion śledczy IPN. Informację o śmierci byłego sędziego zamieścił w nekrologu jego przyrodni brat Adam Michnik.
Zobacz więcej na temat:  komunizm sądownictwo sąd Żołnierze Wyklęci Instytut Pamięci Narodowej IPN PRL prokuratura Wolność i Niezawisłość Wojsko Polskie Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Agnieszka Kamińska Stefan Michnik HISTORIA

"To od nas zależy, czy było warto". Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza projekt "Korzenie Pamięci"

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego HISTORIA rocznica Jan Ołdakowski

Legitymacje powstańcze. Bezcenny zbiór w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Zastanawiamy się, gdzie jest reszta tego zbioru, szacujemy, że powinno być około 8 tysięcy legitymacji, nie tylko mężczyzn - przez obóz w Łambinowicach przeszły również kobiety. Moja babcia również przeszła ten szlak - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Dwójka Powstanie Warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk

Dwór w Radoniach. Miejsce powrotu do Polski i rodzimych tradycji

Poznali się na korytarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Beata Korzeniowska studiowała tam filologię romańską. Marek Matraszek, syn polskich emigrantów z brytyjskim obywatelstwem, student nauk politycznych w Oksfordzie, zatrudnił się jako lektor na anglistyce, by w wolnym czasie zbierać materiały do pracy magisterskiej o NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  emigracja tradycja turystyka wakacje Cichociemni Elżbieta Zawacka Stefan Grot-Rowecki Polacy za granicą Małgorzata Frydrych

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski II wojna światowa Pawiak

"Setka najlepszych synów Pomorza i Kujaw". Józef Żernicki o grobach Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy

- Od kilka lat na bydgoskiej "łączce" trwają prace ekshumacyjne prof. Szwagrzyka, W jednym zbiorowym dole śmierci znaleziono m.in. szczątki rotmistrza Tadeusza Ośko, ps. Sęp - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Żernicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz. - Rodziny i środowiska patriotyczne z niecierpliwością wyczekują na okrycie kolejnych dołów śmierci- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci regiony kujawsko-pomorskie