Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Eugeniusz Kaszyński ps. Nurt. Cichociemny, którego pokonał pokój

Przez wiele lat odważnie stawiał czoło niemieckim okupantom jako zastępca Jana Piwnika "Ponurego", a następnie dowódca słynnych Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej. Nie został jednak pokonany przez wroga, a po zakończeniu II wojny światowej toczył jeszcze trudniejszą walkę z problemami psychicznymi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Cichociemni okupacja niemiecka II wojna światowa historia Polski

Jan Stanisław Jankowski. Śmierć w sowieckim więzieniu

71 lat temu, 13 marca 1953 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne

Generał "Nil" incognito na Uralu. 79 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf Warszawa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Dwa lata temu zmarł Aleksander Tarnawski, ostatni cichociemny

W wieku 101 lat, 4 marca 2022 roku, zmarł mjr Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. - Moim zdaniem najważniejszą rolą cichociemnych było pokazanie ludziom w okupowanym kraju, że na Zachodzie o nich nie zapomniano - mówił mjr Aleksander Tarnawski. Zobacz i posłuchaj, co powiedział portalowi PolskieRadio.pl w wywiadzie w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Cichociemni Powstanie Warszawskie Aleksander Tarnawski

76 lat temu rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, który na ochotnika zgłosił się do  żołnierza niezłomnego, służącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Dywersja w Berlinie. 81 lat temu Polacy przeprowadzili udany zamach w sercu III Rzeszy

"Nawet Berlin nie uchroni się od odwetu. Wszystko będzie w naszym zasięgu, a najważniejsze jest to, że akcje odwetowe w Rzeszy nie dadzą Niemcom podstaw do represji i egzekucji publicznych w Polsce" – mówił kpt. Bernard Drzyzga "Jarosław", dowódca elitarnego oddziału dywersyjnego "Zagra-Lin", który w pierwszej połowie 1943 roku szczególnie dał się we znaki niemieckim władzom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza Berlin zamach sabotaż