Polskie Radio
Section05

artysta

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Franciszek Pieczka odeszli 2022 Teatr Polskiego Radia aktor Janusz Kukuła

"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Franciszek Pieczka aktor aktorstwo społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Mateusz Morawiecki Teatr Polskiego Radia

"Jego kunszt zachwycał reżyserów". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Franciszka Pieczkę

Wybitny aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 94 lat. Franciszek Pieczka przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominając zmarłego aktora powiedział, że odszedł człowiek zasłużony dla teatru. Jak dodał, jego kunszt zachwycał reżyserów z nim współpracujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła odeszli 2022

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor teatralny i filmowy

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. O śmierci artysty poinformowała redakcję Radia dla Ciebie rodzina artysty. Ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor Franciszek Pieczka odeszli 2022

Nie żyje Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, filmowych i radiowych.  Od ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Informację o śmierci aktora podała rodzina. Będziemy go wspominać w specjalnej audycji na antenie Dwójki w sobotę 24 września po godz. 15.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor Franciszek Pieczka odeszli 2022 Dwójka

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
Zobacz więcej na temat:  altówka Dwójka Andrzej Sułek Konkurs Wieniawskiego KULTURA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Nie tylko Baczyński i Lokajski. Artyści-powstańcy

Pośród 200 tys. ofiar Powstania Warszawskiego było wiele znamienitości. Dołączyły one do długiej listy naszej elity narodowej zdziesiątkowanej podczas II wojny światowej. O artystach, którzy stracili życie w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy, we środowej odsłonie "Klubu Trójki" rozmawialiśmy z pisarką i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego Agnieszką Cubałą oraz z Tomaszem Lerskim, publicystą, pisarzem i dramaturgiem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert SZTUKA TEATR FILM Powstanie Warszawskie Warszawa kino

Ustawa o artystach zawodowych. Kolejny krok za nami

- Jeżeli artysta nieinstytucjonalny, niewykształcony artystycznie utrzymuje się z działalności artystycznej, jest artystą bądź twórcą, powinien być objęty, jak każdy obywatel, opieką zdrowotną, ubezpieczeniem i emeryturą. Tego brakuje w sposób bolesny - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Piotr Baron - saksofonista, kompozytor, wykładowca akademicki i szef Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Zobacz więcej na temat:  ustawa Dwójka Jakub Kukla opłata

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski